İÜ Çocuk Üniversitesi 2014 Kış Kampı’ başladı

Malatya’da İnönü Üniversitesi Üstün Yetenekliler Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde kurulan İnönü Çocuk Üniversitesi'nin düzenlediği ‘Çocuk Üniversitesi 2014 Kış Kampı’ başladı.

İÜ Çocuk Üniversitesi 2014 Kış Kampı’ başladı
25 Ocak 2014 Cumartesi 16:53

Malatya’da İnönü Üniversitesi Üstün Yetenekliler Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde kurulan İnönü Çocuk Üniversitesi'nin düzenlediği ‘Çocuk Üniversitesi 2014 Kış Kampı’ başladı.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Amfi Salonu’nda gerçekleşen etkinliğin açılış programına, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Türköz, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, Üstün Yetenekliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Barış Otlu, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Türköz, törende yaptığı konuşmada, geleceğin teminatı çocukları İnönü Üniversitesinde ağırlamaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyduğunu belirtti. Bir ülkenin en önemli varlığı çok iyi yetişmiş nitelikli genç nesillerdir” diyen Türköz, şöyle devam etti: “Teknolojide, sanayide, sanatta ve sporda gelişmiş ülkelere baktığımızda ortak noktaların olduğunu görmekteyiz. O ülkeler gençlerini çok iyi yetiştirmektedirler. Nitelikli nesillerin yetişmesi için gayret sarf etmektedirler. Bu noktada ülkemizde de artık gelişmelerin olduğunu görmekteyiz. İnönü Üniversitesi de ülkemizin bu çabasına katkı sağlamak amacıyla ilklere imza atarak İnönü Çocuk Üniversitesini kurdu. Adı çocuk olabilir ama yaptığı işler çok büyüktür. İnönü Çocuk Üniversitesi ortaöğretim öğrencilerine yönelik her yıl düzenlediği kış ve yaz kampı etkinleriyle çocuklarımıza hem üniversitenin değişik birimlerini tanıtmakta hem de konunun uzmanı olan bilim insanlarıyla bir araya getirerek karşılıklı bir etkileşim oluşturmaktadır.”

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut da düzenlenen kampın öğrencilerin geleceklerini planlamaları açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Öğrencilere bunun anlamını iyi kavramalarını öğütleyen Bulut, “Ülkemizin parlayan yıldızı olan İnönü Üniversitesinde bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerde bulunacaksınız. Çok ileri ki bir yaşta bulunmanız gereken üniversite ortamıyla bu yaştan itibaren tanışmış ve birçok imkânlarıyla buluşma fırsatını yakalamış olacaksınız” dedi.

Üstün Yetenekliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Barış Otlu ise ise kampa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 20 ortaokuldan seçilen 71 başarılı öğrencinin katıldığını ifade ederek, "Öğrencilere bilimden sanata birçok farklı konuda teorik bilgi verilecek. Çocukların laboratuvar uygulamalarına ve çeşitli etkinliklere katılacak" ifadesini kullandı.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bayındır, çalışıp sorumluluk almanın, her noktada kriz yönetimini iyi yapabilmenin başarının temel taşlarından biri olduğunu kaydetti.

5-29 Ocak 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlikte öğrenciler, bilimden sanata birçok farklı alanda teorik ve uygulamalı derslere katılacak. Etkinliğe Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından seçilen 20 farklı okuldan 71 öğrenci katılıyor. CİHAN

İÜ Çocuk Üniversitesi 2014 Kış Kampı’ başladı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×