İsveç’e gelen öğrenci sayısı azaldı, iş ve akademi dünyası endişeli

İsveç’te üniversite eğitiminin yurtdışından gelen öğrenciler için 2010 yılından itibaren paralı hale gelmesinden sonra yabancı öğrencilerin sayısında büyük düşüş yaşandı.

İsveç’e gelen öğrenci sayısı azaldı, iş ve akademi dünyası endişeli
16 Ocak 2014 Perşembe 14:38

İsveç’te üniversite eğitiminin yurtdışından gelen öğrenciler için 2010 yılından itibaren paralı hale gelmesinden sonra yabancı öğrencilerin sayısında büyük düşüş yaşandı. İş dünyasının ve üniversite camiasının önde gelenleri, hükümetin yabancı öğrencileri ülkeye çekmek için adımlar atmasını istedi.

2010 değişikliği sonrası ülkeye AB dışından gelen yabancı öğrenci sayısı yüzde 80 oranında azalarak 8 binden bin 600’e düştü. Yurtdışından gelen öğrenci sayısı toplam öğrenci sayısının yüzde 2’sine düzeyine gerileyerek yüzde 5 olan AB ortalamasının altına dahi düştü. Bu durum iş dünyası ve akademik camia tarafından eleştirilirken ülkenin uluslararası rekabetle ile mücadele edebilmesi için yurt dışından daha fazla öğrenciye ihtiyaç olduğu ve yurtdışından ülkeye öğrenci çekmenin gerekliliğinin altı çiziliyor.

İş ve akademi dünyasının önde gelen 5 ismi Dagens Nyheter gazetesine ortaklaşa yazdıkları bir makale ile söz konusu probleme işaret ederken hükümetten bir çözüm bulmasını talep etti. Globalleşen dünyada ülkenin yurtdışından gelen daha fazla sayıda öğrenciye ihtiyaç duyduğunun altı çizilen makalede hükümetin yurtdışından gelecek yabancı öğrencilere daha fazla sayıda burs sağlaması, öğrencilere eğitim sonrası İsveç’te iş bulabilmeleri için vize kolaylığı sağlanması, vs. taleplerde bulunuluyor. İstatistikî bilgiler eşliğinde zenginleştirilen makalede İsveç’te üniversite eğitimi için teklif yapılan yabancı öğrencilerin burslu olması halinde yüzde 70’inin teklife olumlu cevap verdiği, burs olmaması halinde ise bu oranın yüzde 20’ye düştüğü bilgisi veriliyor. Aynı zamanda birçok AB ülkesinin ülkede eğitim görmüş yabancı öğrencilerin ülkede iş bulabilmeleri için eğitim sonrası 6 ay-1 yıllık vizeler verdiği hatırlatılırken İsveç’te ise bir yabancı öğrencinin kalmak ve çalışmak istemesi halinde eğitimine devam ederken iş bulmak zorunda olduğuna dikkat çekiliyor.

Yurtdışından gelen öğrencilerin ülkeye sağladığı ve sağlayacağı katkıların bir bir anlatıldığı makalede büyük oranda uluslararası alanda faaliyet gösteren İsveçli firmaların globallesen dünyada uluslararası öğrencilere büyük ihtiyaç duyduğu ve bundan ülkenin de büyük oranda fayda sağlayacağı vurgulanıyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×