İşte Öcalan'ın 5 kişilik sekreteryası

Tamamı örgüt suçlarından ağırlaştırılmış müebbete mahkûm 5 kişi, İmralı Adası'na gönderildi. İşte o mahkûmlara dair detaylar...

İşte Öcalan'ın 5 kişilik sekreteryası
16 Mart 2015 Pazartesi 06:49

Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde; Abdullah Öcalan’ın PKK’yı silahsızlanma konferansına çağırdığı 10 maddelik tarihsel izahatnın duyurulmasının peşinden sürece ait dün mühim bir büyüme daha yaşandı.

Abdullah Öcalan’a müzakerelerde eşlik edecek, notları tutacak ve “sekretarya” vazifesini üstlenecek 5 mahkûm İmralı Adası’na gönderildi. Mahkûmların Mehmet Sait Yıldırım, Ömer Hayri Konar, Çetin Arkaş, Nasurullah Kuran ve Veysi Aktaş olduğu, ailelerine de yer değişikliği ile alakalı bilgi verildiği bildirildi.

Öcalan’la müşterek cezalarını İmralı’da çeken 5 mahkûm; Şeyhmuz Poyraz, Bayram Kaymaz, Cumali Karsu, Hasbi Özdemir ve Hakkı Alpan ise önceki gün kara ve havayoluyla Tekirdağ ve Kocaeli F Tipi cezaevlerine gönderildi.

CEZAEVİ ARKADAŞLARI

Ada’ya sevk edilen 5 addan dördünün, 21 yılını cezaevinde geçiren ve tutukluyken mebus seçilerek tahliye edilen HDP Van Milletvekili Kemal Aktaş’ın hapishane arkadaşı bulunduğu ortaya çıktı

İŞTE O İSİMLER

Öcalan’ın yanına sevk edilen 5 mahkum da örgüt suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış isimler. Mahkûmlara dair detaylar ise şöyle:

PKK hapishane sorumlusu

NASURULLAH KURAN: Siirt nüfusuna kayıtlı. 23 yıldır cezaevinde. PKK’nın hapishane sorumlularından. Cezaevlerindeki PKK’lıların Kuran’ın gönderdiği emirlere oranla devinim ettiği söylendi. Ağabeyi Bedri Kuran tutuklanmadan öncelikle Abdullah Öcalan’ın avukatları arasındaydı. İmralı’ya gönderilen Nasurullah Kuran 2013’te, kelepçesiz bir biçimde katılmasına izin verilmediği için babasının cenazesine gitmemişti. Annesi Kadriye Kuran, oğlunun telefonla yaptıkları görüşmede, “Ben taziyede hür bir biçimde halkımın ve ailemin başsağlığı dileklerini alamayacağım yere gelmem. Kardeşim Bedri de kelepçeli bir biçimde gelmesin” dediğini anlatmıştı.

Yapılanmayı yönetti

ÖMER HAYRİ KONAR: Elazığ nüfusuna kayıtlı. 13 yıldır cezaevinde yatıyor. En son Nazilli Cezaevi’ndeydi. PKK, 2000-2002 yıllarında Suriye ve Lübnan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde etken olabilmek için yeni bir yapılanmaya gitmiş, süreci Ömer Hayri Konar yürütmüştü. Öcalan’a en yakın adlar içinde gösterilen Konar, Suriye’de yakalanarak Türkiye’ye teslim edilmişti.

12 kişi katledilmişti

ÇETİN ARKAŞ: Diyarbakır doğumlu Arkaş, Bakırköy’deki Çetinkaya mağazasına 25 Aralık 1991’de yapılan molotoflu saldırının faillerinden biri. Vitrinleri kırılarak molotofkokteyli atılan mağazada çıkan yangında 12 kişi hayatını kaybetmişti. Arkaş, müebbet hapse mahkûm oldu. Arkaş, 2009 yılında Öcalan’ın yanına sevk edilmek için Adalet Bakanlığı’na müracaatta bulunmuştu. Arkaş’ın ismi, Öcalan’ın dava klasörlerinde de geçiyor.

Kendisi başvurdu

MEHMET SAİT YILDIRIM: Diyarbakır doğumlu. 18 yıldır cezaevinde bulunan Yıldırım, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde kaldığı 2009 yılında Adalet Bakanlığı’na, İmralı Adası’na sevk edilmek için müracaatta bulunmuştu.

21 yıldır cezaevinde

VEYSİ AKTAŞ: Diyarbakır nüfusuna kayıtlı. 21 yıldır cezaevinde. “Devletin egemenliği altındaki toprakların bir tarafını yurt idaresinden ayırmak” suçundan yaşam boyu hapse mahkûm edildi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×