İstanbul'un Her Mahallesine Otopark Geliyor

Kadir Topbaş, İstanbul'daki otopark çilesini ortadan kaldırmak için kolları sıvadı. Her mahallede boş bir arsa veya bina alınacak ve katlı otopark yapılacak.

İstanbul'un Her Mahallesine Otopark Geliyor
07 Mart 2015 Cumartesi 10:50

İstanbul'un en iri sıkıntılarından bir tanesi bulunan otopark derdi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin dev bir projeyi yaşama geçirmeye hazırlandığı ortaya çıktı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun New York temaslarına eşlik eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dev otopark projesinin detaylarını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile New York'ta sıkı kar altında yaptığı sohbet esnasında anlattı.

'BİZ BUNU YAPSAK NELER OLUR'

New York'taki sıkı kar yağışının arkasından yolların çalışmalara karşın karlı kaplı olması ve kimi caddelerdeki fena metodlar Şimşek ile Topbaş'ın sohbetinin esas konusu oldu. Şimşek, Dünya Belediyeler Birliği Başkanı da bulunan Topbaş'a, 'Başkan dünya belediyelerinin başkanı şekilde burası da sizin sorumluluğunuzda bu ne hal başkan' diye espri yaptı. Topbaş ise 'Burada medya New York kara teslim olup bitenleri yapmıyor galiba. Şimdi öğrendim sıkı kar yağışı olunca akşam 23:00'ten sabah göze çarpan bir saate kadar belde merkezine vasıta alınmıyormuş. Biz bunu yapsak neler olur' dedi. Şimşek, 90'lı yılların sonunda iki sene New York'ta yaşadığını anlatım ederek, 'Burada geniş metro ağı mevcut bundan ötürü kişiler araçlarını zaten şehre getirmiyor. Hem seyrüsefer hem de otopark derdi azda olsa çözülüyor. Otoparklar merkezlerde aşırı pahalı. Şehirde de otopark derdi yok. Ayrıca evinin önüne bile park etsen belediyeden yıllık harç alınması gerekiyor' diye konuştu.

'OTOPARK SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ'

Bu sözler üstüne Topbaş, 'Madem otopark dediniz Sayın Bakan sizden bir hukuk istiyoruz o zaman, İstanbul'un otopark sorununu çözeceğiz' diyerek İstanbul için planladıkları dev projeye dair bilgi verdi. Topbaş'ın anlattığı projeye göre; İstanbul'da ilk evrede metronun gittiği mahallelerde ve kendi otoparkı olmayan sitelerin olduğu belirlenen bölgelere anlamsız arazi varsa alınacak ve buraya o mahallede kaç 'hane' varsa o kadar otomobilin gireceği bir otopark inşa edilecek. Otopark hazinenin anlamsız arazisi varsa oraya inşa edilecek Şayet olmadan ise hususi arazi satın alınacak.

OTOPARK TAPUSU 15 BİN TL OLACAK

Mahallede terk edilmiş bir yapı varsa otopark için bunun satın alınması yoluna da gidilebilecek. İlk taslak hesaplamalara nazaran otoparktaki her vasıta noktayı 15 bin liraya satılacak. mesela 100 araçlık bir otopark 15 bin liradan toplamda 1.5 milyon bir rakama satılmış olacak. Bu bedel de yapım bedelini karşılayacak. Her haneye bir 'otopark tapusu' verilecek. Evi olanların bir de o mahallede otopark tapusu olacak. Mahalleli vasıtası varsa aracını buraya bırakacak, olmadan bu otoparkı işletme seçeneğini de kullanabilecek.

ÇALIŞMA YAPILIYOR

Dev otopark projesi için kimi alanlarda pilot alanlar da belirleme edildiği öğrenildi. Birkaç maddelik hukuki düzenleme yapılmasıyla projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaşama geçirecek ve İstanbul'un otopark sıkıntısı de projenin çoğalması ile yıllar içerisinde ortadan kalkmış olacak. Topbaş, 'Tapu yöntemi ile bu sorunun çözümünü bulacağız' dedi.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×