İstanbullulara müjde: Trafik çilesi yaza bitecek!

İstanbul Avrupa yakasındaki trafiğin nedenlerinden biri olarak görülen Mahmutbey gişelerinin kaldırılması için çalışmalar sürüyor.

İstanbullulara müjde: Trafik çilesi yaza bitecek!
29 Mart 2015 Pazar 12:37

Karayolları Genel Müdürü Turhan, İstanbulluların dört gözle beklediği Mahmutbey gişelerine takılacak hür geçiş sistemine yönelik detayları anlattı. Turhan, “Buraya giren ve çıkan bütün yollara SGS takılacak” dedi.

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Mahmutbey ve Çamlıca gişelerine kurulacak hür geçiş sistemine (SGS) ait şekilde HABERTÜRK’e yaptığı izahatda, sistemin yaz tatilinde takılacağını söyledi.

Turhan, çalışmaların trafiği daha da etkilememesi için yaz dönemini beklediklerini belirterek, “Serbest geçiş sistemi yollara takılırken köprü bu şeklinde olmuyor. Köprüde tek ücret alınıyor. Otoyollarda girişte ve çıkışta okutman lazım. Bu sebeple Mahmutbey’in gerisindeki bütün girişlere ve Mahmutbey’den yapılacak bütün çıkışlara da bu sistemi yapmamız gerek ki kullanılabilsin” dedi.

Turhan, ilk şekilde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde kullanılan hür geçiş sisteminin, trafiğin eskisine kıyasla daha sorunsuz ve süratli akmasını sağladığını söyledi. Turhan, SGS sisteminden evvela gişe sahalarında havuzlanmalar olduğunu aktarırken, “Havuzlanma hızla eriyor. Dur kalklar da engellenince yolun kapasitesi artıyor. Otomatik ve süratli geçiş sistemi gişelerindeki ayrılma ve örülmeler trafikteki devamlı akımı etkiliyor ve yolun kapasitesini daraltıyordu. Yol ne kadar geniş olursa olsun problem yaşanıyor ve yol tam kapasite ile kullanılmıyordu. Şimdi bu problemler kalktı” ifadesini kullandı.

SİSTEM EDİRNE’YE KADAR UZANACAK

Turhan, bundan sonra otoyolların giriş ve çıkışlarına da hür geçiş sistemi kuracaklarını aktarırken, “Köprüde tek ücret alınıyor, giriş ve çıkışı ayrıcalıklı değil. Ancak otoyolların giriş ve çıkışlarına da okuma için sistemi kurmamız lazım. Çünkü gittiği kilometreye kıyasla ücret alınıyor. Mahmutbey’den çıkacak vasıta için Edirne’den bu sistemi yapmam lazım. Mahmutbey’in çıkışındaki yollara da yapacağız. Bunları da tek tek kuracağız” diye konuştu.

'SİSTEMİ İKİ AYDA KURARIZ'

Turhan, Mahmutbey ve Çamlıca gişelerinde neler yapacaklarını şöyle anlattı: “Öncelikle kafa üstü sistemi ve okuma sistemi yapılacak. İşletim teçhizatı kurulacak. İki ayda sistemi kurarız. Çelik konstrüksiyon kurulacak. Temellerini atıp, montesi yapılacak. Ardından teknik ve elektronik teçhizatı gelecek. Sonra da yapım piyasası kalkınca yol düz biçimde yolmuş bu şeklinde olacak."

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×