İstanbullu köylülerin 'acele kamulaştırma' isyanı

Arnavutköy ve Eyüp'e bağlı Yeniköy, Tayakadın, İmrahor, Ağaçlı, Akpınar ve İhsaniye Köyü sakinleri, 'acele kamulaştırma' kararı alınarak arazilerinin kamulaştırılmasına tepki gösterdi.

İstanbullu köylülerin 'acele kamulaştırma' isyanı
25 Ocak 2014 Cumartesi 15:48

Arnavutköy ve Eyüp'e bağlı Yeniköy, Tayakadın, İmrahor, Ağaçlı, Akpınar ve İhsaniye Köyü sakinleri, 'acele kamulaştırma' kararı alınarak arazilerinin kamulaştırılmasına tepki gösterdi. Yol kapatıp eylem yapan köylüler, acele kamulaştırma kararının sadece savaş halinde geçerli olduğunu söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun acele kamulaştırma kararı çıkardığı Arnavutköy'e bağlı İmrahor, Tayakadın ve Yeniköy köyleri ile Eyüp'e bağlı Ağaçlı, Akpınar ve İhsaniye köylerinde yaşayanlar, Kuzey Marmara Yolu Odayeri Sapağı’nda bir araya geldi. Köylüler, ellerinde ‘Selanik’ten buraya sürüldük, buradan nereye sürüleceğiz’, ‘Zulüm ile abad olmaz’, ‘Acele kamulaştır, kimse görmesin’, ‘Köylüleri ağlatmayın’ yazılı dövizler taşıdı. Kısa süreliğine yolu trafiğe kapatan köylüler, uzun araç kuyrukları oluşturdu. Jandarma ekipleri de, bölgede güvenlik önlemi aldı. Yola oturan köylüler, ‘Her yer ağaçlı, her yer direniş’, ‘Vur vur inlesin Tayyip bizi dinlesin’ şeklinde slogan attı.

Altı köy adına açıklama yapan İhsaniye Köyü Muhtarı Adnan Görgün, yeni yılın ilk günlerinde toplanan Bakanlar Kurulu'nun kararıyla savaş halinde geçerli olacak acilen kamulaştırma maddesinin yürürlüğe sokulduğunu söyledi. Görgün, “Evimiz, barkımız, topraklarımız elimizden alınmak isteniyor. Sadece yurt savunması ihtiyacı ve aceleciliği söz konusu olduğunda uygulanacak yasa, herhangi bir savaş olmadığı günümüzde hiçbir gerekçe gösterilmeden bizlerin üzerinden hayata geçiriliyor. 100 yıldır tapularını ödediğimiz vergili topraklarımız yok pahasına elimizden alınmak istenmektedir.” ifadelerini kullandı.

Ağaçlı köyünde yaşayan 70 yaşındaki Fatma Biçer de, kendilerine ait olan bir avuç toprağın ellerinden alınmak istediğini söyledi. Biçer, “Bu nasıl kanun? On parmağımızla imza attık Erdoğan’a. Şimdi bizi sokağa atıyor. Biz nerede yaşayacağız? Bu yaştan sonra biz ne iş yapabiliriz? Ancak toprağımızda barınabiliriz. Yazıklar olsun!" şeklinde tepkisini dile getirdi.

İsmail Elveren ise, köylerinin çevresinde kamu arazileri olmasına rağmen kendilerinin tapulu ve imarlı arazilerinin kamulaştırıldığını ifade etti.

Toprakların kendilerine atalarından, dedelerinden miras kaldığını ifade eden Aysun Akçay da, şunları kaydetti: “Bu topraklar bizim ve çocuklarımızın geleceği olarak gördük. Bu topraklarımızı vermeye hiç niyetimiz yok. Çünkü tek nefes aldığımız yer burası.”

Köylüler, basın açıklamasının ardından yoldan ayrıldı. CİHAN

İstanbullu köylülerin 'acele kamulaştırma' isyanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×