İstanbul'un dereleri temizleniyor

İSKİ, görev ve sorumluluk alanında yer alan derelerdeki bakım ve temizlik faaliyetlerini ara vermeden sürdürüyor.

İstanbul'un dereleri temizleniyor
15 Ağustos 2016 Pazartesi 15:17

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), görev ve sorumluluk alanında yer alan derelerdeki bakım ve temizlik faaliyetlerini sürdürüyor.

İSKİ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, periyodik olarak her yıl gerçekleştirilen dere temizlik çalışmalarında binlerce metreküp teressübat çıkarılıyor.

İstanbul'daki derelerin akışkanlığını sağlamak ve dere yatağı ile koyda biriken malzemenin havaların ısınmasıyla birlikte kokarak çevreye rahatsızlık vermesini önlemek için temizlik çalışması yapan İSKİ ekipleri, çıkarılan malzemeleri depolama alanlarına naklediyor.

Ekipler, 2016'nın ilk 7 ayında Avrupa Yakası'nda, 58 derede 68 bin 644 metrede dere temizliği yaptı ve temizlik çalışmalarının ardından bölgeden 472 bin 489 metreküp malzeme ve teressübat çıkarıldı. Avrupa Yakası'nda en fazla teressübat çıkarılan dere havzalarının başında, Silivri, Çatalca ve Eyüp geldi.

İSKİ, Anadolu Yakası'nda da 28 dereyi temizledi. Çalışmada, 39 bin 936 metrede 38 bin 093 metreküp teressübat çıkarıldı. Beykoz Havzası'nda yer alan derelerde ise bu süreç boyunca 843 bin 954 metreküp teressübat bulundu.

Ataköy Arıtma Tesisinin kapasitesi artıyor

Atıksu arıtma tesislerinde son dönemlerde ileri teknolojiyi benimseyen İSKİ, Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin kapasitesini de arttırıyor.

Atık suları arıtmak ve çevreye zarar vermeden uzaklaştırılmasını sağlamak amacıyla İstanbul genelinde çalışmalarına ara vermeden devam eden İSKİ, İstanbul'u atık su ağlarıyla örmeye devam ediyor. 2009'da atık su arıtımında başlatılan reformlar, zaman ilerledikçe tüm tesislerde kendini hissettiriyor.

Yapımı sona eren ve son teknolojilerin kullanıldığı Selimpaşa, Büyükçekmece, Çanta ve kapasiteleri arıtılacak olan Tuzla, Ataöy, Ambarlı atık su tesislerinin hizmete girmesiyle İstanbul'daki atık suların yüzde 99'u arıtılacak. Bunlardan ilki 2009 yılında hizmete giren 390 bin metreküp kapasiteli ve Avrupa'nın sayılı tesislerinden biri olarak kabul gören Ataköy Arıtma Tesisinde gerçekleşiyor.

Haziran ayında yapımına başlanan ve 2018'de bitirilmesi öngörülen tesisin ikinci kademesi 240 bin metreküp kapasiteye sahip, 1 milyon 100 bin kişiye hizmet edecek şekilde tasarlandı.
Tesis, Bakırköy, Bahçelievler ve Bağcılar ilçelerinin tamamıyla Başakşehir, Küçükçekmece ve Sultangazi ilçelerinin bir bölümünün atık sularını ileri biyolojik olarak arıtacak ve çevreye zarar vermeden uzaklaştıracak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×