İstanbul Eski Valisi Mutlu'nun neyle suçlandığı belli oldu

FETÖ soruşturmasından tutuklanan İstanbul Eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu, örgüt dershanesine direkt para aktarmakla suçlanıyor

İstanbul Eski Valisi Mutlu'nun neyle suçlandığı belli oldu
03 Ağustos 2016 Çarşamba 10:38

15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlayan soruşturmalar kapsamında gözaltına alınan dikkat çeken isimlerden biri de İstanbul Eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu olmuştu. Mutlu'nun neyle suçlandığı belli oldu.

Darbe girişiminin ardından gözaltına alınan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun Diyarbakır Valiliği yaptığı dönemde, yoksul çocuklar için gönderilen yarım milyonu, Gülen cemaati dershanelerine aktardığı iddia edildi.

Sabah'ta yer alan habere göre, Diyarbakır Başsavcılığı, darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve mal varlığına tedbir konulan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun Diyarbakır Valiliği yaptığı dönemde kamu kaynaklarını cemaat dershanelerine gönderdiği iddiasıyla fezleke hazırlayıp Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Dosyayı inceleyen Yargıtay Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma izni vermesi üzerine, Mutlu ile o dönemdeki yardımcısı Mehmet Yeşilbaş ve 17 Aralık darbe girişiminden sonra açığa alınan eski Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam hakkında, "Denetim görevinin ihmali, kamu kaynaklarının silahlı terör örgütüne aktarılması" suçlarından son soruşturma açılması için dosyayı Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne gönderdi.

Dosyaya göre, valilik bünyesindeki SODES projesi kapsamında 500 yoksul çocuğun eğitim masraflarını karşılamak için Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı'nca 500 bin lira ödenek çıkarıldı. Projede görev alan emniyet içindeki cemaate bağlı olduğu öne sürülen polis ve emniyet amirlerinin, yaklaşık maliyet çıkarmayıp, idari ve teknik şartname hazırlamadığı iddia edildi. İddiaya göre, daha uygun teklif veren başka dershaneler olmasına rağmen ihale 425 bin lira bedelle ruhsatsız olan ve şartnameye uymayan cemaat bünyesindeki Kardelen Pratik SBS dershanesine verildi. Paranın, ihale dokümanı hazırlanmadan, maliyet çıkarılmadan, ilan işlemleri yapılmadan ve açık ihaleye çıkılmadan mevzuata aykırı biçimde doğrudan cemaatin dershanesinin hesabına aktarıldığı ileri sürüldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×