İstanbul'da kurban fiyatları düştü

Kentin farklı semtlerinde kurulan pazarlarda, kurban fiyatları bayramın üçüncü gününde neredeyse yarı yarıya indi.

İstanbul'da kurban fiyatları düştü
14 Eylül 2016 Çarşamba 14:29

İstanbul'un farklı semtlerinde kurulan pazarlarda, kurban fiyatları bayramın üçüncü günü düştü.

İstanbul'da en büyük kurban pazarlarından birinin kurulduğu Sultangazi'de satışlarını bayramın ikinci günü tamamlayan üreticilerin bir kısmı memleketlerine dönmeye başladı. Ancak bazı üreticiler de elde kalan kurbanlıklarını satabilmek için fiyatları düşürdü.

Erzurum Horasan'dan gelen küçükbaş hayvan satıcısı Ozan Acar, kurban satışlarının iyi olduğunu ancak fiyatların düştüğünü söyledi.

Bayramdan önce 700-800 liraya sattığı koyunları, bayramın ilk üç gününde yarı yarıya düşürdüğünü anlatan Acar, "Biz de istiyoruz kurbanımız elimizde kalmasın, kurban kendini kurtarsın. Artık kârından da vazgeçtik ama bazıları biraz fırsatçı. İlk defa böyle bir şey görüyorum.
Kurban kesiyorsun, kilo ile almaya çalışıyorsun. 800 liraya sattığım koyunu, 300-400 liraya almaya çalışanlar oldu." dedi.

Kurban satışını 7-8 yıldır yaptığını ve ilk kez bu bayram fiyatların böyle düştüğünü aktaran Acar, "Bu kurban şaşırmış durumdayım. Devlet üreticiye destek veriyor. Herkes 'kurbanda getiririm, şu kadar fiyata satarım, şu kadar kazanırım' diyor ve gözü yüksekte oluyor. Bu sene de bu pazar patlamış durumda, çoğu zarar etti. Üretici 12 bin liraya sattığı hayvanı, gözümün önünde 6 bin liraya verdi. İstanbul genelinde mal da fazla. Üretici bu sene zarar etti. " diye konuştu.

"10 bin liralık kurbana, 3 bin lira dediler"

Kars'ın Sarıkamış ilçesinden gelen Şükrü Mercan, kurban fiyatlarının bayramın ilk gününe göre düştüğünü belirterek, "Tarım ve Köyişleri Bakanımızdan ricada bulunuyorum, kalan hayvanlara bir çözüm bulsunlar, vatandaşa yardımcı olsunlar. Satılan hayvanlar da zararına satıldı." ifadelerini kullandı.

Devletin elde kalan hayvanları canlı veya kilo olarak satın almasını, Et ve Balık Kurumu'nda kesilmesini istediklerini aktaran Mercan, "Çözüm ancak böyle olur. Burada kalan hayvanlar bulaşıcı hastalıklara yakalanır ve vatandaş daha çok zarar eder." dedi.

Mercar, kurban pazarına ilk geldiklerinde 700 kilogram olan büyükbaş hayvanların 11-12 bin liraya satıldığını, talebin de az olması nedeniyle üreticinin fiyatları biraz indirdiğini anlattı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×