İstanbul'da 'demokrasi nöbeti' sürüyor

İstanbul'un değişik noktalarında meydanlara akın eden vatandaşlar, "demokrasi nöbeti" tutmaya devam ediyor

İstanbul'da 'demokrasi nöbeti' sürüyor
25 Temmuz 2016 Pazartesi 23:19

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan "demokrasi nöbeti" İstanbul'un değişik noktalarında binlerce vatandaşın katılımıyla sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın çağrısıyla başlatılan "demokrasi nöbeti" için Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önünde toplanan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla darbe girişimine tepki gösterdi. Mehter Takımı'nın konser verdiği etkinlikte, İSPARK çalışanları "Sen merak etme Reis, nöbetteyiz" yazılı bir pankart açtı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin bulunduğu Üsküdar Kısıklı'daki meydanda ise zaman zaman darbe girişimi sırasında şehit olanların isimleri okundu, dualar edildi. Kur'an-ı Kerim tilavetinin de yapıldığı meydanda çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri konuşma yaptı.

En yoğun kalabalığın toplandığı adreslerden biri olan Taksim Meydanı'nda ise ellerinde Türk bayrakları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarını taşıyan vatandaşlar attıkları "Kahrolsun darbe", "Darbeye hayır" ve "Darbeye karşı omuz omuza" şeklindeki sloganlarla tepkilerini dile getirdi. Farklı dillerde pankartların asıldığı meydanda, "People won, coup lost democracy got stronger" (Demokrasi yolunda insanlık kazandı, darbeciler kaybetti) , "We, the people, elected Erdoğan" (İnsanlar Erdoğan'ı seçti) ve "Dog of Zionism" (Siyonizmin köpeği) şeklinde İngilizce yazılan dövizler dikkati çekti.

Beşiktaş'taki Ihlamur Parkı'nda bir araya gelen vatandaşlar ise ellerinde meş'aleler ve Türk bayrakları ile "O Fetullah buraya gelecek", "Amerika FETÖ'yü teslim et" yazılı dövizler tuttu. Buradan Beşiktaş Meydanı'na kadar yürüyen vatandaşlar, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Kahrolsun Fetullah, kahrolsun PKK", "Amerika uşağı hain Fetullah" sloganları attı. Meydanda saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Kur'an-ı Kerim'in de okunduğu programa Beşiktaş Kaymakamı Abdullah Kalkan, Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve çeşitli parti teşkilatları da eşlik etti.

Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nün önünden geçen araçlar da bekleyişe devam eden vatandaşlara korna çalarak destek verdi.

Ayrıca Esenler, Kasımpaşa, Eyüp başta olmak üzere kentin değişik noktalarında da binlerce vatandaş "demokrasi nöbeti" için meydanları doldurdu.

Meydanlarda bazı sivil toplum kuruluşları tarafından vatandaşlara su ve kumanya dağıtıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×