İstanbul Cumhuriyet Başsavcılğı'ndan açıklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sebebiyle bir basın açıklaması yayınladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılğı'ndan açıklama
25 Aralık 2013 Çarşamba 19:13

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sebebiyle bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, medyada soruşturmanın gizliliğini ihlal edecek yayınlar yapıldığı ve bunun devam ettiği ifade edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklama şöyle: "Son günlerde gündeme gelen bazı soruşturmalar üzerine yazılı ve görsel medyada soruşturmanın gizliliğini ihlal edecek, yargıyı etkileyecek, Başsavcılık işlemlerinin yanlış anlaşılmasına sebebiyet verecek mahiyette yayınlar yapıldığı ve bunun yoğun bir şekilde devam ettiği görülmektedir.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yasaların verdiği yetkiye dayanarak hazırladığı, çalışma talimatı ve iş bölümü talimatı çerçevesinde idari ve yargısal görevlerini 200 kadar cumhuriyet savcısı tarafından yürütmektedir. Halen uygulanan talimat 1 Ekim 2012 tarihinde yürürlüğe konulmuştur. Talimat hükümlerine göre:

a) Terör ve toplumsal olayların, organize suç örgütlerinin, kamu oyunda geniş yankı uyandıran, kamu güvenliğini ilgilendiren olayların, adam öldürme ve diğer önemli olayların öğrenilmesi üzerine ilgili cumhuriyet savcısı tarafından denetim ve gözetim çerçevesinde Cumhuriyet başsavcısına telefon, faks e-mail gibi vasıtalarla veya bilgi notu ile en seri şekilde bilgi verilecektir.

b) Cumhuriyet savcıları her 3 ayda bir ellerinde bulunan soruşturma evrakının bekletilme sebebinin son yapılan işlemin ne olduğunu, son işlem tarihi ve benzer hususları soruşturma evrakı bilgi formuna yazarak cumhuriyet başsavcı vekillerine gönderir. Bu şekilde soruşturmaların uygun ve hızlı yapılması UYAP kayıtları ile karşılaştırarak kayıp ve karışıklıkların önlenmesi sağlanır. Soruşturma başlatarak suçun vasıf ve mahiyetine göre ilgili bürolarda görevli cumhuriyet savcılarına tevzi etmek ve sona eren soruşturmaların kararlarını inceleyip, noksanlıkları ikmal ettirdikten sonra ‘görüldü’ şerhi koyarak cumhuriyet başsavcısının görevi olup, İş yoğunluğu sebebiyle bu görev ve yetkisini kısmen veya tamamen cumhuriyet başsavcı vekillerine devretmektedir.

c) Yasa, genelge ve talimat hükümlerine uymayan, gizliliğin ihlaline sebebiyet veren, soruşturmayı yasal çerçevede yürütmeyen cumhuriyet savcılarındaki soruşturma evrakı başka bir cumhuriyet savcısına tevzi edilmektedir.

d) Kapsamlı soruşturmalarda ihtiyaç duyulursa, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı soruşturmanın tümünde veya bir bölümünde birden fazla Cumhuriyet savcısı görevlendirebilir. (Soruşturma yetki ve görevi oluştuğu takdirde) Hakimler, Cumhuriyet savcıları, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’na tabi en üst kolluk amirleri, milletvekilleri, valiler, vali yardımcıları, kaymakamlar, büyükşehir ve ilçe belediye başkanları, MİT Bölge Başkanı, generaller, müsteşar ve müsteşar yardımcıları hakkındaki soruşturmalar imkanlar nispetinde Cumhuriyet Başsavcısı veya ilgili Cumhuriyet Başsavcıvekili tarafından yapılır.

Görev ve yetki kurallarına uyulmayarak ve mevzuata aykırı olarak soruşturma bilgilerinin medya organlarına verilerek oluşturulan tartışma ortamında soruşturmaların sağlıklı yürüyemeyeceği öncelikle soruşturma makamlarınca bilinmesi gerekmektedir. Gizliliği ihmal etmeyecek derecede yeterli bilgiler İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından verilebilir. Başsavcılığın verimli, uyumlu ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamak, soruşturmaların hiçbir etki altında kalmadan hukuk prensipleri dışında yanlış bir uygulama görüntüsüne sebebiyet verilmeden, yürütülmesini temin etmek için yapılan uygulamalara başka anlamlar verilmemelidir."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×