İsrail Filistinlilere ait 11 binayı yıktı

İsrail güçleri, Kudüs'ün Kalendiye beldesinde Filistinlilere ait 11 binayı yıktı

İsrail Filistinlilere ait 11 binayı yıktı
26 Temmuz 2016 Salı 10:35

İsrail'in Kudüs'ün kuzeyindeki Kalendiye beldesinde Filistinlilere ait 11 binayı "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle yıktığı bildirildi.

AA muhabirine konuşan Muhammed el-Cevri isimli Filistinli aktivist, polis ve askerlerden oluşan İsrail güçlerinin Kalendiye beldesine baskın düzenlediğini ve ruhsatsız olduğu iddiasıyla 11 binayı buldozerlerle yıktığını belirtti.

İsrail polisi ile yıkıma engel olmak isteyen Filistinli gençler arasında kısa süreli arbede yaşandığını söyleyen Cevri, "Kalendiye halkı, arazilerine yasal şekilde evlerini inşa ediyor." dedi.

Yıkılan binalarda toplam 16 dairenin bulunduğunu aktaran Filistinli aktivist, beldede daha önce bu boyutta bir yıkımın gerçekleşmediğini kaydetti. Cevri, Filistin toplumu, yönetimi ve Arap ülkelerinden Kalendiye'deki yıkımların durdurulması için harekete geçmelerini istedi.

İsrail askerleri, Filistinlilere ait evlere zaman zaman baskınlar düzenleyerek, "ruhsatsız oldukları" gerekçesiyle buldozerlerle yıkıyor veya bombayla havaya uçuruyor. Söz konusu uygulamanın hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını vurgulayan Filistinliler, bunun "İsrail'in yıldırma politikalarının bir parçası olduğunu" belirtiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×