İskenderun’da demir çelik zirvesi düzenlendi

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, il genelinde 64 adet çelik üreticisinin var olduğunu belirterek, bu sektörlerin üretim yanında istihdama da önemli katkı sağladığını vurguladı.

İskenderun’da demir çelik zirvesi düzenlendi
10 Aralık 2013 Salı 19:13

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, il genelinde 64 adet çelik üreticisinin var olduğunu belirterek, bu sektörlerin üretim yanında istihdama da önemli katkı sağladığını vurguladı.

İskenderun’da Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği iş birliği ile Anemon Otel'de 'Demirçelik Zirvesi' adlı program düzenlendi. Vali Lekesiz, programın açılışında yaptığı konuşmada, Hatay genelinde yaklaşık 15 bin kişinin çelik üretim tesislerinde çalıştığını söyledi. Lekesiz, Türkiye’nin çelik üretimi bakımından dünyada 8. sırada olduğunu belirterek, "Bölgemiz ülkemiz çelik üretiminin yüzde 36'sını sağlarken, yassı çelikte ise bu rakam yüzde 50 civarındadır. İskenderun Körfezi'nde 6,7 milyon ton yassı çelik üretilmektedir. Bu üretim ülke ekonomisine yaklaşık 5 milyon dolar girdi sağlamaktadır.” dedi.

Yatırımcıya her zaman destek olduklarını ifade eden Lekesiz, sözlerine şöyle devam etti: "Bölgemizde yatırım yapacak alan yok denecek kadar azdır. Yeni açılması planlanan Gaziantep, Hassa, İskenderun arası tünel çalışması ile yatırımcılara yaklaşık 50 bin dönüm arazi çıkacaktır. Bu tünel Hatay için, bölge için, Türkiye için son derece önemli bir projedir.”

DOĞAKA Genel Sekretervekili Onur Yıldız ise bu toplantının aynısını geçen yıl Osmaniye’de düzenlediklerini hatırlatarak, şöyle konuştu: "Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinden oluşan TR63 Bölgesi’nin ekonomik yapısında demir çelik sektörü önemli bir yer tutmaktadır. Bölgedeki mevcut üretim miktarının yanı sıra son yıllarda yapılan yatırımlarla birlikte Türkiye ölçeğinde daha önemli noktalara gelecektir. Bu noktadan hareketle, ajansımız tarafından, bölgemizde sektör ile ilgili bilginin artırılması, bilgi birikimi ve tecrübelerinin paylaşılması amacıyla bu tür toplantılar düzenlenmektedir.”

Dernek Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan demir çelik sektörünün ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. Yayan, şunları dile getirdi: "Demir-çelik sektörü 2012 yılında otomotiv ve hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinden sonra ülkemizin en fazla ihracat yaptığı sektör olmuştur. Son dönemlerde dünyada yaşanan ekonomik ve siyasal çalkantılar, Türkiye’nin ihracatını olumsuz yönde etkilese de dünyada 66 çelik üreten ülkeler arasında 2012 yılında 35,9 milyon tonluk üretimi ile 8. sırada kapatmıştır. Avrupa’da sıralamada ise Türkiye Almanya’dan sonra 2. sırada yer almaktadır. Yaklaşık 200 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türkiye çelik sektörü, küresel düzeyde payını 2023 yılında arttırarak ihracatını 55 milyar dolar seviyesine taşımayı hedeflemektedir. İskenderun Körfezi ise demir çelik üretimi bakımından Türkiye’nin en fazla üretim yapan merkezi konuma gelmiştir.”

Yapılan konuşmaların ardından sektör temsilcileri görüş, öneri ve isteklerini iletti. Toplantıya İskenderun Kaymakamı Hacı Hasan Özyiğit, Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Ticaret Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Levent Yılmaz ve iş adamları katıldı. CİHAN

İskenderun’da demir çelik zirvesi düzenlendi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×