İşitme ve konuşma engelliler ihbarlarını 155 SMS servisine yapabilecek

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü, vatandaşların polise daha hızlı ve kolay erişimini sağlamak için "Engelsiz Türkiye" projesini uygulamaya alıyor.

İşitme ve konuşma engelliler ihbarlarını 155 SMS servisine yapabilecek
16 Ocak 2014 Perşembe 12:03

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü, vatandaşların polise daha hızlı ve kolay erişimini sağlamak için "Engelsiz Türkiye" projesini uygulamaya alıyor. Proje kapsamında telefonla ihbar veya şikâyette bulunmak istemeyen ve olduğu ortamda konuşamayanlar, 155 SMS servisine kısa mesaj gönderebilecek. 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren kullanıma açılacak uygulama sayesinde, işitme ve konuşma engellilerin de polise ulaşması daha kolay olacak.

Konu hakkında yapılan açıklamada, Türkiye'de işitme engelli 156 bin 573, dil ve konuşma gibi engeli 37 bin 494, diğer engelli vatandaşlarla beraber toplam 1 milyon 559 bin 222 engelli bulunduğu belirtilerek, 155 SMS servisinin faaliyete geçmesiyle bu hizmeti rahatlıkla kullanabilecekleri vurgulandı. Bu sayede engelli vatandaşların, polisin kendilerine bir SMS kadar yakın olduğunu bilerek, güvenlik hizmetini her şartta almanın ve değerli bir birey olmanın özgüvenini yaşayacakları ifade edildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: "Türk Emniyet Teşkilatı, kendisine duyulan güven ve saygıyı arttırmanın yanında, vatandaşa verdiği önemle de 'Engelsiz Türkiye' projesi kapsamında engellerden bir tanesini daha kaldırmış olacaktır. Telefon görüşmesi yapmak suretiyle ihbar veya şikâyette bulunmak istemeyen ve bulunduğu ortam itibarıyla sesli konuşmasının can ve mal kaybına neden olacağı bir birey de ihbar ve şikâyetini SMS vasıtasıyla bildirebilecektir. Vatandaşlarımızın acil durumlarda ihbar veya şikâyette bulunabilmesi amacıyla ücretsiz mesaj gönderebilecekleri 155 SMS servisi, 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren kullanıma açılacaktır." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×