İşitme cihazı çalındı, sessizliğe gömüldü

Adana'da doğuştan işitme engelli 2 yaşındaki Mehmet Yusuf Taş'ın, sokakta oynarken 12 bin lira değerindeki biyonik kulak cihazı çalındı.

İşitme cihazı çalındı, sessizliğe gömüldü
16 Mart 2015 Pazartesi 16:59

Tarım işçisi 18 yaşındaki anne Ayşe Taş, "Ben o cihazı alabilmek için kulağımdaki küpemi, çeyizlik eşyalarımı satmıştım" diyerek gözyaşı döktü.

Merkez Yüreğir ilçesinde oturan Ayşe Taş, amcasının oğlu ile berdel geleneğiyle 14 yaşında nikahsız evlilik yapıp, bir çocuk dünyaya getirdi. Eşinin akrabalarının baskısına dayanamayan Ayşe Taş, doğuştan işitme engelli bulunan oğlu Mehmet Yusuf Taş’ı da yanına alıp, babasının evine döndü.

Oğlunun duyabilmesi için eşyaları ve kulağındaki küpeleri satıp, tedavi masraflarını karşılayan Ayşe Taş, 19 Aralık’ta oğluna biyonik kulak taktırdı. Mehmet Yusuf Taş, biyonik kulaklık takıldıktan sonra seslere reaksiyon verip, konuşulanları anlamaya başladı. Doktorların yaptığı kontrolde, Mehmet Yusuf Taş’ın yaşıtları hayatının normale döneceği belirlendi.

SOKAKTA OYNARKEN ÇALINDI

Geçimini geçici ziraat işçiliği yaparak sürdüren Ayşe Taş, 6 Mart’ta oğlunu evde bırakıp çalışmak için tarlaya gitti. Ayşe Taş, akşam döndüğünde küçük Mehmet’in biyonik kulak cihazının yerinde olmadığını ayrım etti. Mehmet Yusuf Taş’ın 12 bin lira değerindeki kulaklığının evlerinin önünde kimliği belirsiz bir şahıs sebebi ile çalındığı anlaşıldı.

Kulaklığın, oğlunun baş derisinin altına yerleştirilen sağlayan ile uyumlu olduğunu söz eden Ayşe Taş, tek başına bir işe yaramayacağını belirterek, "O kulaklık başkasının işine yaramayacak, Mehmet’ime de yaramadı. Ben kulağımdaki küpeleri satıp taktırdım. Tek oğlum yaşıtlarından art kalmasın, onlar bunun şeklinde olsun istedim" dedi.

Cihazı çalanın yakalanmasını dileyen genç kadın, "Eşimden ayrıldıktan sonra tarlalarda çalışmaya başladım. Oğluma da annem bakıyor, 6 Mart’ta sokakta oynarken, yanına bisikletli bir adam gelmiş. Başını okşar bunun şeklinde yapıp cihazı alıp gitmiş. Kulaklığı düşürmesi imkansızdı. Karakola gidip başvurduk, polis çalanı arıyor. Ama oğlum o günden bu yana tekrardan sessizliğe gömüldü. Çalana yalvarıyorum; kimsenin bir işine yaramaz fakat oğlum için hayati ciddiyet taşıyor. Ne olur art getirin" diye konuştu.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×