IŞİD nedeniyle zarara uğrayan firmalara destek verilmesi istendi

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, terör örgütü IŞİD'in tehdidi altındaki Irak ile Kayseri’nin ticareti ve ihracatına ilişkin yapılan toplantıda belirlenen sonuçların, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu...

IŞİD nedeniyle zarara uğrayan firmalara destek verilmesi istendi
30 Haziran 2014 Pazartesi 14:38

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, terör örgütü IŞİD'in tehdidi altındaki Irak ile Kayseri’nin ticareti ve ihracatına ilişkin yapılan toplantıda belirlenen sonuçların, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) nezdinde paylaşıldığını söyledi. Paylaşımda Irak ile ticari ilişkileri bulunan ve IŞİD terör örgütü nedeniyle zarara uğrayan firmalara faizsiz kredi ve destek verilmesi istendi.

Başkan Hiçyılmaz, sonuçların aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile de paylaşıldığını kaydederek, "Kayserili firmaların temsilcilerinin katıldığı Irak’ta yaşanan son gelişmeler ve yaşanan sorunların görüşüldüğü toplantıda alınan kararları ilgili mercilere bildirmiş bulunmaktayız. Yapmış olduğumuz toplantımızdan çıkan; Kuzey Irak- Bağdat güzergâhında ticaretin devamı için güvenliğinin sağlanması, Irak’ta zarara uğrayan firmalara faizsiz kredi ve destek verilmesi, Irak’ta bulunan konsoloslukların ve ticaret ataşeliklerin Türk firmaları ve vatandaşları ile ilgilenmesi ve Irak-Kayseri arasında direk uçak seferlerinin zaman içerisinde yapılabilmesi ana başlıklarında görüşlerimizi aktardık." dedi.

Hiçyılmaz, "DEİK Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, Kayserili firmalarımızın görüşlerinin ilgili kurullarda görüşüldüğü ve yapılabilecekler noktasında adımlar atıldığı bizlere iletilmiştir. Irak’ta yaşanan gelişmelerin seyrine bakarak, şehrimizin ticareti ve ihracatı noktasında yeni girişimlerde de bulunacağız." ifadelerini kullandı.

Başkan Hiçyılmaz, Irak’ta son dönemde yaşanan olayların Kayseri’ye etkilerini en aza indirmek amacıyla çalışmalar yaptıklarının altını çizerek, "Dışişleri Bakanlığı’nca yürütülen Irak Kriz Masası çalışmalarına, Ekonomi Bakanlığı tarafından da katkı sağlanmaktadır. Kamuoyunu bilgilendirmek ve etkin bir karar alma mekanizması oluşturmak adına Kayseri Ticaret Odası olarak, yaşanan gelişmeleri tüm aşamalarda takip etmekteyiz." diye konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×