İşçilerin eylemi devam ediyor!

Bursa'da üretim yapan Türkiye'nin dev otomotiv firmaları Tofaş ve Oyak Renault fabrikalarında çalışan işçilerin ücret artış talebiyle başlattıkları, üretimin durdurulmasına sebep olan eylemleri halen sürüyor.

İşçilerin eylemi devam ediyor!
18 Mayıs 2015 Pazartesi 13:07


Otomotiv yan sanayinde faaliyet sürdüren Çoşkunöz'ün ardından Mako fabrikasındaki işçiler de bu sabah itibariyle iş bırakma eylemine başladı. Tofaş'ta ise eyleme devam eden işçilerin, 'Gelin bu üç günü unutalım. İş başı yapın' teklifini reddettikleri bildirildi.

Otomotiv sektörünün merkezi Bursa'da, ek sözleşme istemiyle iş bırakma eylemleri perşembe akşamında Renault'ta başladı. Ardından Tofaş ve otomotiv yan sanayide üretim yapan Çoşkunöz fabrikalarındaki çalışanlarda işi bırakarak üretimi durdur. Eylem bu sabah itibariyle yine otomotiv yan sanayide faaliyet gösteren Mako'ya da sıçradı.
 
Hafta sonunu fabrika önünde bekleyerek geçiren Tofaş işçileri yönetimden gelecek açıklamayı beklerken; eylemdeki işçilerin açıklamasına göre, Tofaş CEO'su, işçileri temsilen işçilerden İbrahim Gürkan ile görüştü. Görüşme sonrasında fabrika dışında bekleyen arkadaşlarıyla bir araya gelen Gürkan, "Tofaş CEO'su ile içeride görüştük. CEO bize, 'Gelin bu üç günü unutalım. Herkes yarından itibaren işinin başına geçsin. Ancak maaşların iyileştirilmesi konusunda yapamayacağım şeyin sözünü veremem. Sendika konusundaysa yetki sizin elinizde. Biz ona müdahale edemeyiz' dedi. Ben de işçi kardeşlerime danışmadan kendisine bir şey söylemedim" dedi.

 

Gürkan'ın açıklamalarının sonrasında fabrika önünde toplanan işçiler, şirketin teklifini kabul reddederek eyleme devam kararı verdi.

 Bu arada, bugün dördüncü günü olan eylemde fabrika önünde çadır kurarak bekleyen Tofaş işçileri, getirdikleri semaverde çay demleyerek kahvaltı yaptı. Güneşin altında bekleyen işçilere soğuk su dağıtıldı. İşçilerin aileleri de çocuklarına ve fabrika işçisi eşlerine destek verdi. Bu arada yoldan geçen sürücülerde korna çalarak işçilere desteğini gösterdi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×