İşadamlarının ödül töreni, siyasilerin atışmasına sahne oldu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) Geneksel Ödül töreni, programa katılan siyasilerin atışmasına sahne oldu.

İşadamlarının ödül töreni, siyasilerin atışmasına sahne oldu
23 Ocak 2014 Perşembe 21:18

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) Geneksel Ödül töreni, programa katılan siyasilerin atışmasına sahne oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, salondaki tek muhalefet temsilcisi olduğunu belirterek, bakanlar üzerinden iktidara ‘dokundurdu’. Bakanlar Mehdi Eker ile Mevlüt Çavuşoğlu ise Akaydın'a cevap verdi.

ATSO, başarılı gerçek ve tüzel kişi üyelerini teşvik amacıyla her yıl düzenlediği geleneksel ödül töreni yapıldı. SGK’ya en çok prim ödeyen, en çok istihdam sağlayan, döviz kazandıran, vergi birincisi olan, Türkiye’nin ilk ve ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu arasına giren ATSO üyelerinin ödüllendirildiği tören ATSO Konferans Salonu’nda yapıldı. Törene Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

‘MUHALEFETİN TEK TEMSİLCİSİYİM, DOKUNACAĞIM’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, kendisinin salondaki tek muhalefet temsilcisi olduğunu belirterek siyaseten bazı ‘dokundurmalar’ yapacağını dile getirdi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’na, “Sayın Bakanım bu ‘Shanghay Beşlisi’ nereden çıktı?” diyerek dokunduran Akaydın, Bakan Eker’e da “Bir yıldır köyleri ziyaret ediyorum. Sayın bakanım köylü ağlıyor. Bu insanlardan ben de sorumluyum. Pamuk ekim alanları yarı yarıya azaldı. Bir dönüm seradan bir aile geçinirken, bugün 5 dönümle zor geçiniyorlar. Durum bu. Bana göre hayvancılık bitti. Eti ithal ediyoruz. 3,5 milyon hektar arazi, tarımsız duruyor. Ne olur Antalya’ya gelirken şu köylülere bir uğrayın. Köylüye bir sorun, ‘Mutlu musunuz?’ diye. Ne olur şu insani yardım taşıyan TIR’larınızın kapılarını açın. TIR’larınız mitolojik efsane durumunda. İnsani yardımı vatandaştan saklamanın ne mahsuru var?”

AKAYDIN’A CEVAP VERDİ

Mustafa Akaydın’ın eleştirilerine rakamlarla cevap veren Bakan Eker, Antalya’da 10 yıl önce 14 bin adet olan sığır sayısının geçen yıl 64 bine, merinos koyunu sayısının 3 binden 36 bine, yerli koyunun ise 224 binden 321 bine yükseldiği bilgisini verdi. Türkiye’de 10 sene önce 7,5 milyon insanın tarımda çalıştığını, bunun karşılığında 23 milyar dolar tarımsal üretim hasılası elde edildiğini anlatan Eker, bugün rakamın 62 milyar dolara ulaştığını ve Türkiye’nin Avrupa’nın dördüncü, dünyanın ise 7’inci büyük tarım ülkesi konumuna yükseldiğini kaydetti.

Türkiye’nin tarım ürünü ihracatında ‘net ihracatçı’ olduğunun altını çizen Bakan Eker, “Sadece gıdadaki dış ticaret fazlamız son 10 yılda 43 milyar dolardır. Türkiye 75 milyon insanının karnını doyuruyor. Ürettiğiyle 33 milyon turistin karnını da doyuruyor. Üstüne de yılda 15 milyar dolar gıda ihracatı yapıyor. Böyle bir ülke. Tek başına bir ürünün ticareti asla o ülkenin tarımının veya hayvancılığının gelişmişliğinin veya geri kalmışlığının göstergesi değildir. Sevgili başkanım bunu en iyi sizin bileceğinizi düşünüyorum.” diye konuştu.

Antalya’da süt üretiminin ise 125 bin tondan 225 bin tona çıktığı bilgisini paylaşan Eker, “Bu da bitmediğini gösteriyor. Antalya’nın tarımsal ihracatı 87 milyon dolardan 2012’de 429 milyon dolara çıkmış. 2013 rakamı da 533 milyon dolar. Demek ki burada ölen bir şey yok.” dedi.

Bakan Eker, kendisine ‘Köylere gidin.” diyen Akaydın’a, şehirde yaşayan insanlara da “Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden ne kadar memnunsunuz?” diye sormak gerektiği karşılığını vererek, “Belediye hizmetlerinden insanlar ne kadar mutlu? Bizim de bunu sormamız lazım. Köyde insanlar da şehirdekiler de mutlu olsun.” karşılını verdi.

Bakan Eker, Akaydın’ın TIR eleştirisine ise dünyanın tüm istihbarat örgütlerinin ülkelerinin ulusal çıkarları doğrultusunda bir takım çalışmalar yaptığı, muhalefetin görevinin bunları deşifre etmek olmadığı karşılığını verdi.

ŞANGHAY BEŞLİSİ’NE CEVAP

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise AB’nin Türkiye’nin en önemli dış politikası olduğunu belirterek, “Türkiye her yere yönünü dönmelidir.” dedi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Şanghay Beşlisi’ne gözlemci olmasının AB değerlerinden vazgeçtiği anlamına gelmeyeceğini ifade etti.
CİHAN

İşadamlarının ödül töreni, siyasilerin atışmasına sahne oldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×