İş adamlarından basın açıklaması

Kilisli İş Adamları Derneği (KİAD), 2 aydır Türkiye’de üzülerek izledikleri yaşanan olaylar ve gelinen nokta karşısında bir açıklama yaptı.

İş adamlarından basın açıklaması
18 Ocak 2014 Cumartesi 13:28

Kilisli İş Adamları Derneği (KİAD), 2 aydır Türkiye’de üzülerek izledikleri yaşanan olaylar ve gelinen nokta karşısında bir açıklama yaptı. KİAD Başkanı Mehmet Vakıf Şarkbay tarafından yapılan açıklamada, son zamanlarda ülkemizde hizmet hareketi, camia diye isimlendirilen gönüllüler hareketini yıpratmaya, itibarsızlaştırmaya hatta şeytanlaştırma kampanyalarını üzülerek izlediklerini belirtti. KİAD Başkanı Şarkbay, "Geçmiş dönemde toplumun bir kesiminin mürteci, habis ur, kan emici vampirler, yarasalar, örümcek kafalılar, sıkma başlar gibi ithamlarla yok edilmek isteniyordu. Bugün de aynı şeyler hizmet hareketine yapılıyor.” dedi.

Özellikle eğitim alanında dar gelirli çocukların önünü açan dershanelerin kapatılma girişimini de hatırlatan Şarkbay, “Eğitimde sosyal adaletin sağlanmasında ciddi katkılar sunan dershaneler, Anayasa'nın teşebbüs hürriyeti, eğitim alma hürriyeti çiğnenerek kapatılmak isteniyor. Toplumun büyük bir kesiminin karşı olduğu halde oldu-bittiye getirilerek Anadolu insanının elinden bu can simidi alınmak isteniyor.” şeklinde yapılmak istenenlere tepki gösterdi.

'İŞ ADAMLARI KAYGILI'

Şarkbay, Hizmet hareketi ile ilgisi olduğu düşünülen iş adamlarının keyfi denetim ve tehditlerle baskı altına alınmaya çalışıldığını da vurgulayıp sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazı işletmelerin ruhsatları iptal ediliyor. Kamu kurumları bir katılım bankasındaki mevduatlarını çekme konusunda zorlanarak banka devlet eliyle batırılmak isteniyor. Kamuda çalışan memurlar, bürokratlar hizmet hareketine nispet edilerek fişleniyor ve hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden kıyıma tabi tutuluyor. Ve hepsinden önemlisi Anadolu insanının himmet ve gayretleriyle yurt dışında kendi kültürümüzü dünyaya taşıyan, milletler arası barış köprüleri kuran, ulaştıkları her insana ülkemizi ve insanımızı sevdiren yurt dışındaki okullar da bu süreçte yıpratılmak isteniyor.”

'BU CADI AVI BİR AN ÖNCE DURMALI'

KİAD Başkanı Şarkbay toplumda oluşan gerginliğe bir an önce son verilmesi ve uzlaşmacı bir tavır sergilenerek ortamın yumuşatılması gerektiğini vurgulayıp, "Toplumun gönlünde yer edinen insanlara ve kurumalara iftira atılmamalı, haksız ithamlarda da bulunulmamalı. Bir an önce haksız ithamlardan, mesnetsiz suçlardan, ötekileştirme yoluyla toplumu kamplaştırmalardan vazgeçilmelidir. Hukukun üstünlüğü ilkesi temel alınarak toplumda yeniden bir sulh ve huzur iklimi oluşturulmalıdır.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×