İş adamı Nejat Güllü yakalandı

Fetullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında daha önce gözaltına alınan ancak serbest bırakılan iş adamı Nejat Güllü, hakkında çıkarılan yeniden yakalama kararı üzerine gözaltına alındı. Güllü ile birlikte 9 iş adamı hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılmıştı. Güllü daha sonra tekrar serbest bırakıldı

İş adamı Nejat Güllü yakalandı
21 Eylül 2016 Çarşamba 18:51

Sonhaberler / Haber Merkezi 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra örgütün finans ayağına yönelik operasyonların düzenlendiği en büyük kurumlardan biri olan TUSKON'a yönelik soruşturma devam ediyor. TUSKON üyesi örgüt destekçisi iş adamlarına yönelik soruşturma kapsamında şu ana kadar çok sayıda iş adamı gözaltına alınarak tutuklandı. Gözaltına alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan iş adamları hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılmıştı. Hakkında yakalama kararı çıkarılanlardan ünlü baklavacı Nejat Güllü, bugün polis tarafındna gözaltına alındı. 

İş adamı Nejat Güllü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İsmail Uçar’ın itirazı üzerine yeniden yakalanarak İstanbul Adliyesi'ne getirildi.  Güllü, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 

Uçar’ın itirazı üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılan 9 şüpheliden TUSKON eski Başkan Yardımcısı avukat Rana Açıkgöz ise gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

Son tutuklamalar ile birlikte TUSKON’a FETÖ soruşturmasında tutuklanan şüpheli sayısı 30 oldu.

Soruşturma kapsamında TUSKON Başkanı Rızanur Meral ile Prof. Dr. Osman Özsoy’un da aralarında bulunduğu 114 kişi hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı. 

NE OLMUŞTU? 

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgütün iş dünyası yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, örgütle bağlantısı bulunduğu tespit edilen TUSKON'a yönelik operasyonda 196 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş, gözaltına alınan aralarında Ömer Faruk Kavurmacı, Faruk Güllü, Nejat Güllü, Rena Tezcan Açıkgöz'ün de bulunduğu 65 şüpheli tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilmişti.

Mustafa Şevki Kavurmacı'nın da içinde yer aldığı 17 şüpheli savcılıkça serbest bırakılmıştı. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 65 şüpheliden Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü'nün de bulunduğu 27'sinin silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklanmasına karar vermişti. Hakimlik, Nejat Güllü ve Açıkgöz'ün de içinde bulunduğu 38 kişiyi adli kontrol hükümleri uygulayarak serbest bırakmıştı.

Soruşturmayı yürüten savcılık, bu şüphelilerin serbest bırakılmasına itiraz ederek, şüpheliler hakkında ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek'' ve ''Silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını talep etmişti.

Bu talebi değerlendiren nöbetçi İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği 3, İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği 4 ve İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği ise 2 şüpheli hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti. Hakimlikler, diğer 29 şüpheli hakkında tutuklanmaya yönelik yakalama kararı talebini ise reddetmişti.

Soruşturma kapsamında ayrıca, haklarında gözaltı kararı verilen ancak adreslerinde bulunmayan, TUSKON Başkanı Rızanur Meral'in de aralarında bulunduğu 114 şüpheli hakkında ise tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×