İran Dışişleri Bakanı: Komşu ülke vatandaşlarına vize kolaylığı sağlanacak

Türkmenistan’da temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, komşu ülkelerin vatandaşları için vize rejimi kolaylığını her zaman benimsediklerini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı: Komşu ülke vatandaşlarına vize kolaylığı sağlanacak
22 Ocak 2014 Çarşamba 15:18

Türkmenistan’da temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, komşu ülkelerin vatandaşları için vize rejimi kolaylığını her zaman benimsediklerini ifade etti.
Bakan Zarif, Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazandığı ilk yılda iki ülke dış ticaret hacminin 70 milyon dolar seviyesinde olduğunu, bugün ise rakamın 4,5 milyar dolara ulaştığını kaydetti.
“İki ülke devlet yetkilileri karşılıklı ekonomik ve ticari işbirliğini daha da arttırma peşinde. İran-Türkmenistan-Kazakistan demiryolu hattı bu alandaki en somut örnektir. Bu hatla bölgesel ulaşım sektörü ve transit geçiş daha da güçlenecek” şeklinde konuşan Bakan Zarif, İran-Umman-Türkmenistan koridorunun da bölgedeki ulaşımı kolaylaştıracağını ve Orta Asya ülkelerinin Basra Körfezi’ne İran limanları ile ulaşabileceğini hatırlattı.

İRAN’IN ÖNCELİĞİ KOMŞU ÜLKELER İLE İŞBİRLİĞİ-
13. Türkmenistan-İran Hükümetlerarası İşbirliği Komisyonu Toplantısı için ülkeye gelen Zarif, komşu ülkeler ile işbirliğinin arttırılması İran’ın önceliklerinin birini teşkil ettiğini söyledi. Bakan Zarif, 15 komşu ülkenin arasında Türkmenistan’ın İran dış politikasında özel bir konuma sahip olduğunu belirtti.
Türkmenistan ile İran ilişkilerinin 22 yıllık geçmişi olduğuna değinen Zarif, Tahran yönetiminin kardeş ülkenin kalkınmasında önemli rol oynamaya hazır olduğunu belirtti.
Bakan Zarif Türkmenistan temasları kapsamında iki ülke arasındaki karşılıklı anlayış memorandumunu imzaladı.

-İRAN CUMHURBAŞKANI RUHANİ’YE TÜRKMENİSTAN DAVETİ-
İran Dışişleri Bakanı Zarif, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından da kabul edildi.
Görüşmede Türkmen lider Berdimuhamedov, iki ülke arasında sürdürülen ikili ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için oluşturulan Hükümetlerarası İş Konseyi'nin yaptığı çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Konuk Bakan Zarif ise iki ülke arasındaki Hükümetlerarası İş Konseyi 13. Oturumu ve Dışişleri Bakanları arasında yapılan siyasi-diplomatik görüşmelerin iki, ülke arasında ilişkilerin daha da kuvvetlenmesine büyük katkı sağlayacağını kaydetti.
Görüşmede Berdimuhammedov, İran Cumhurbaşkanını Hasan Ruhani'yi ülkesine davet etti. Zarif, Ruhani'nin yakın zamanda komşu ülke Türkmenistan'ı ziyaret edeceğini duyurdu.
Zarif, görüşme sonrası değerlendirmesinde, iki ülke arasında doğalgaz, elektrik, yol, ulaşım araçları ve tarım alanlarındaki işbirliğinin yanı sıra medeni ve insanı ilişkilerde geniş potansiyel olduğunu belirtti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×