Irak Kriz Masası ilk bilgilendirme açıklamasını yaptı

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Irak Kriz Masası, 11 Haziran’da Musul Başkonsolosluğu’nun basılmasının ardından rehin alınan personel ve Gayera’da rehin alınan Türk şoförlerin sağ salim Türkiye’ye getirilmesi için...

Irak Kriz Masası ilk bilgilendirme açıklamasını yaptı
14 Haziran 2014 Cumartesi 15:08

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Irak Kriz Masası, 11 Haziran’da Musul Başkonsolosluğu’nun basılmasının ardından rehin alınan personel ve Gayera’da rehin alınan Türk şoförlerin sağ salim Türkiye’ye getirilmesi için tüm imkanların seferber edildiğini açıkladı.

Irak Kriz Masası, IŞİD terör örgütünün Musul’da kontrolü ele geçirmesi ve yayılan çatışmalarla ilgili ilk bilgilendirme açıklamasını yaptı. Irak Kriz Masası’nin bilgilendirme açıklaması şöyle:

MUSUL’DAN 500 BİN KİŞİ GÖÇ ETTİ

"Irak’ın Musul vilayetinde 6 Haziran’da başlayan çatışmalar nedeniyle, Uluslararası Göç Örgütü verilerine göre sadece geçtiğimiz hafta içinde Musul’dan yaklaşık 500 bin civarında kişi ülkenin nispeten sakin bölgelerine göç etmiştir. Şehirde hastanelere erişim sağlanamamakta, içme suyu ve gıda ihtiyacı artmaktadır. Kerkük, Selahaddin, Diyala ve Anbar vilayetlerindeki pek çok yerleşim yeri civarında da çatışmalar devam etmektedir.

IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESİ’NDE 110 BİN, DİĞER 15 VİLAYETTE 10 BİN CİVARINDA TÜRK BULUNUYOR

Irak’taki mevcut istikrarsızlığın vatandaşlarımız üzerindeki etkisinin mümkün olduğunca asgari düzeyde olabilmesi için gayret gösterilmektedir. Irak’ta görev yapan diplomatik ve konsüler temsilciliklerimizdeki resmi verilere göre, Irak Kürdistan Bölgesi (IKB) dışında kalan 15 Vilayette 7 ila 10 bin arasında vatandaşımızın bulunduğu tahmin edilmektedir. IKB içinde ise 110 bin civarında vatandaşımızın ikamet izni olduğu bilinmektedir. Bunun dışında, geçici sürelerle giden veya turist olarak giriş yapıp bu ülkede çalışan vatandaşlarımızın sayısına ilişkin sağlıklı bilgi bulunmamaktadır.

'MUSUL, KERKÜK, SELAHATTİN, DİYALA, ANBAR VE BAĞDAT’TA BULUNANLAR EN KISA SÜREDE BU VİLAYETLERDEN AYRILSIN'

13 Haziran tarihinde Bakanlığımızca yapılan güvenlik duyurusunda kayıtlı unsurlar geçerliliğini korumakta olup, Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat’ta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından her koşulda müteyakkız bulunarak, mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları ve bu vilayetlere seyahat etmekten kaçınmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir. Gelişmelerin seyrine göre sözkonusu duyuruda gerekli güncellemelerde bulunulacaktır.

'TAHLİYE İÇİN UÇAK TİPLERİ BÜYÜTÜLDÜ'

Vatandaşlarımızın Irak’tan ülkemize rahatlıkla geri dönebilmeleri amacıyla, THY, Bağdat, Basra, Necef, Süleymaniye ve Erbil Havalimanlarından gerçekleştirdiği normal seferlerin devam etmesi, tarifeli seferler için kullanılan mevcut uçak tiplerinin büyütülerek daha fazla yolcu taşınması, ihtiyaç duyulması halinde ek seferler gerçekleştirilmesi ve uçak biletlerinin mümkün olan en düşük tarifeden ücretlendirilmesi kararlarını alarak uygulamaya geçirmiştir.

'REHİNELERİN KURTARILMASI İÇİN İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ'

Öte yandan, 11 Haziran’dan bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ile Musul’un Geyara ilçesinde tutulan, bir firmamızda çalışan 31 şoförden oluşan vatandaşlarımızın en kısa sürede, sağ salimen ülkemize dönmelerinin sağlanması için de devletimiz tüm imkânlarını seferber etmiş durumdadır. Bu konuda gerekli çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. Irak’ta alıkonulan vatandaşlarımıza ilişkin olarak çok sayıda dost ülke tarafından yapılan ve ülkemizle dayanışma içinde olunduğu mesajına yer verilen açıklamalar da memnuniyetle izlenmektedir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×