İnşaat ruhsatı olmayan firma maketten konut satışı yapamayacak

Kayseri Ticaret İl Müdürü Alaattin Fırat, yeni Tüketici Kanunu’nun tüketici için birçok avantajlar getirdiğini belirterek, inşaat ruhsatı almayan firmanın maketten konut satışı yapamayacağını dile getirdi. Ticaret İl Müdürü Fırat,...

İnşaat ruhsatı olmayan firma maketten konut satışı yapamayacak
29 Mayıs 2014 Perşembe 11:33

Kayseri Ticaret İl Müdürü Alaattin Fırat, yeni Tüketici Kanunu’nun tüketici için birçok avantajlar getirdiğini belirterek, inşaat ruhsatı almayan firmanın maketten konut satışı yapamayacağını dile getirdi.

Ticaret İl Müdürü Fırat, yürürlüğe giren yeni Tüketici Kanunu'nu Osman Ulubaş Anadolu Lisesi'nde öğrencilere anlattı. Osman Ulubaş Anadolu Lisesi toplantı salonunda Bilinçli Tüketici Kulübü tarafından organize edilen konferansa Okul Müdürü Abdullah Danacı, Okul Aile Birliği Başkanı Davut Güleç katıldı. Alaattin Fırat, yeni kanunun; tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri, reklamlar gibi birçok alanda, tüketici haklarını ve kanuna uymayanlar hakkında uygulanacak yaptırımları düzenlediğini belirtti.

Alaattin Fırat, yeni Tüketici Kanunu’ndaki değişiklikler şu şekilde sıralandı: "Yeni kanunla, bankalara, üyelik aidatı olmayan kredi kartı imkanı da sunma zorunluluğu getiriliyor. Ön ödemeli konut satışları, tüketici kredileri sözleşmelerinde tüketici 14 gün cayma hakkını kullanacak. Tüketici hakem heyetine yapılan başvurularda bu alanda sorunlar yoğunlaşıyor. Finansal hizmetlerde tüketiciler daha fazla korunacak. Masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçilmesi hedeflendi. Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Bakanlığımız ve BDDK hangi işlemlerden ücret alınabileceğini belirleyecek. Tüketici isterse ücretsiz kartı ya da farklı avantajlar konusunda ücretli kartı tercih edebilecekler. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatifi zorunlu olacak. Tüketici kredilerinde tüketici başka sigorta şirketinden sigorta yaptırabilecek. Banka bunu kabul etmek zorunda olacak. Yüzde 2′lik tüketici kredisi erken ödeme tazminatı yüzde 1′e inecek. Bankalar masraf ve komisyonu açık bir şekilde belirlenecek. İnşaat ruhsatı almamış hiçbir firma maketten konut satışı yapamayacak. Konut devir teslim tarihine kadar tüketiciye yüzde 2 tazminat ödemesi koşuluyla sözleşmeden vazgeçme hakkı veriliyor.

İnternet sözleşmeleri, internet telefon katalog satışlarında tüketici satıcılarla karşı karşıya gelmiyorlar. Bu tür satışlarda mesafeli sözleşme kurulmadan önce tüketicinin sözleşme hakkında bilgilendirilmesi zorunludur. Yeni kanunda devre mülk sözleşmelerinde satıcı ve sağlayıcıların inşaat ruhsatı alması zorunluluğu getirmekte. Paket tur sözleşmesinin esaslı bir maddesinin değişmesi durumunda tüketiciye cayma hakkı veriliyor. Eğer satıcı sözleşmeyi yerine getirmezse tüketicinin uğradığı zararı karşılayacak. Tüketici boşa harcadığı tatil zamanı için satıcıdan tazminat talep edilecek. Gazete ve dergi promosyonları da önemli kurallara bağlı hale getirildi. Mevcut uygulamada promosyonlarla ilgili bir hüküm yok. Süreli yayın kuruluşların verebileceği kültürel ürünler yönetmelikle açık açık belirtilecek." CİHAN

İnşaat ruhsatı olmayan firma maketten konut satışı yapamayacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×