İnönü Üniversitesi’nde Türk Bilgeler Yolu oluşturulacak

Malatya İnönü Üniversitesi’nin 40’ıncı kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Türk Bilgeleri Yolu Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu başladı. 1 ay sürecek sempozyuma katılan heykeltıraşlar tarafından yapılacak Mevlâna,...

İnönü Üniversitesi’nde Türk Bilgeler Yolu oluşturulacak
01 Temmuz 2014 Salı 18:58

Malatya İnönü Üniversitesi’nin 40’ıncı kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Türk Bilgeleri Yolu Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu başladı. 1 ay sürecek sempozyuma katılan heykeltıraşlar tarafından yapılacak Mevlâna, Hacı Bektâş-ı Velî, Yunus Emre heykelleri ile üniversite yerleşkesinde Türk Bilgeleri Yolu oluşturulacak.

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi arkasındaki alanda gerçekleştirilen açılış programına Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asım Künkül, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Sağer ve diğer fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve heykeltıraş sanatçılar katıldı.

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, üniversitenin 40. Kuruluş yıl dönümü çerçevesinde Bilgeler Yolu Projesini hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi. İki aşamalı proje çerçevesinde Türk ve dünyaca ünlü bilgelerin heykel ve tarihi mal olan sözlerini kampus içine yerleştireceklerini belirten Çelik, şöyle devam etti: “Önümüzdeki akademik yılda üniversitemiz 40’ncı yaşına girecek. Biliyorsunuz, 40 yaş insan yaşamında da olgunluğun yaşı olarak ifade edilir. Üniversite için de aynı anlamı taşıdığını düşünüyorum. Bilgeler Yolu’nu iki kategoride değerlendireceğiz. Birincisi Türk Bilgeleri, ikincisi ise evrensel anlamda dünyaya adını kazımış ve hafızalarımızda yer alan diğer bilgeler olacaktır. Onların özlü sözlerinin ve heykellerinin üniversitemizde olmasını arzu ettik. Her ne kadar sanat ve bilim evrensel olsa da kendi öz değerlerini, kendi bilgelerini tanımadan diğer alanlara geçmenin uygun olmayacağını düşündük. Bu nedenle ilk etapta Türk Bilgelerinin özlü söz ve heykellerinin yer alacağı ‘Türk Bilgeleri Yolu’ projesine başladık. Kampüsümüzün tam ortasında yer alan ve yaklaşık olarak 1.800 metre uzunluğundaki pembe yola sergileyeceğimiz, Orhun Kitabelerinden başlayarak Hoca Ahmet Yesevî, Mevlâna, Hacı Bektâş-ı Velî, Yunus Emre gibi önemli bilgelerimizden Cumhuriyet tarihine kadar iz bırakmış birçok bilgemizin yaşamına dair bilgi ve özlü sözlerden oluşan eserler yer alacaktır. Projemizin ikinci etabında ise evrensel boyuttaki diğer bilgelerin özlü söz ve heykellerinin yer alacağı bir çalışma yapılacak.”

Öğrencilerin bu yolda yürürken tarihi değerlerle hemhal olmalarını istediklerini vurgulayan Çelik, bununla birlikte evrensel boyutta değeri olan bilgelerin özlü sözlerini hayat boyunca kafalarına nakşetmelerini amaçladıklarını kaydetti.

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Sağer, bundan önce de birçok uluslararası nitelikte taş heykel sempozyumu yapıldığını ifade etti. Türk Bilgeleri Yolu Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Sağer, Kırgızistan, Gürcistan, İran, Azerbaycan ve Türkiye’den birçok heykeltıraş sanatçısının katıldığı sempozyumda 25 eser yapılacağını söyleyerek, Bilgeler Yolu’nun bir nevi sanat yolu niteliği taşıyacağına vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik mermer bloklara ilk murcu vurarak sempozyumu başlattı.

Kırgızistan, Gürcistan, İran, Azerbaycan ve Türkiye’den birçok heykeltıraş sanatçısının katıldığı ve yaklaşık olarak bir ay sürecek olan sempozyumda Battalgazi, Dede Korkut, Farabi, İbn-i Sina, Kaşgarlı Mahmut, Yusuf Has Hacip, Hoca Ahmet Yesevî, Mevlâna, Hacı Bektâş-ı Velî, Yunus Emre, Niyazi-i Mısrî, Karaca Oğlan, Âşık Veysel, Mimar Sinan, Uluğ Bey, Nasrettin Hoca, Dede Efendi gibi bilgelerin yer alacağı 25 eser oluşturulacak. CİHAN

İnönü Üniversitesi’nde Türk Bilgeler Yolu oluşturulacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×