İmplant, sinüzit ataklarını tetikleyebilir!

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal, son yıllarda diş implantların yaygınlaşmasıyla beraber diş kökenli sinüzite daha sık rastlamaya başladıklarını söyledi.

İmplant, sinüzit ataklarını tetikleyebilir!
26 Aralık 2013 Perşembe 14:38

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal, son yıllarda diş implantların yaygınlaşmasıyla beraber diş kökenli sinüzite daha sık rastlamaya başladıklarını söyledi. Baykal, “Üst çeneye implant takılırken sinüs duvarı zedelenebilinir sinüs boşluğu, enfeksiyona meyilli hale gelebilir. Bu durumun farkına varılmazsa kişi tekrarlayan sinüzit atakları geçirebilir.” dedi.

Op. Dr. Bahadır Baykal, özellikle kış aylarında can sıkıcı sorun haline gelen sinüzit hakkında bilgiler verdi. Baykal, kış aylarında daha sık nezle, grip olunduğundan, burun ve genizdeki iltihap yakın komşulukta olduğu sinüslere daha çabuk yayıldığını bu nedenle kış aylarında sinüzitin daha fazla görüldüğünü söyledi. Baykal, "Sinüzit, yüz kemiklerinin arasına yerleşmiş içi hava dolu boşlukların sinüslerin iltihabı demektir. Sıklıkla soğuk algınlığı sonrasında gelişir. Alın, ense veya yüzde görülen baş ağrılarına yol açabilir. Koyu yeşil renkli geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku ve tat alma bozukluğu eşlik edebilir.” ifadelerini kullandı.

Çocuklarda sinüziti anlamak için ihtiyaç olmadığı sürece film çektirmenin önerilmediğini hatırlatan Baykal, “Küçük çocuklar baş ağrısını doğrudan söyleyemezler ama davranışlarıyla bunu gösterebilirler. Başını tutma, yanaklarını ovalama, saçını çekme gibi alışık olmadığınız mizaç değişikliklerini anne babaların dikkate almaları gerekir. Geniz akıntısını sıklıkla yuttukları için bulantı kusma olabilir, kötü bir ağız kokusu da çoğu zaman mevcuttur.” diye konuştu.

Sık sık sinüzit geçiriliyorsa burun içinde anatomik bir problem olabileceğini belirten Baykal, “Kemik eğriliği, burun eti büyümesi, polipler sinüzit oluşumunu kolaylaştırır. Alerjisi olanlar ve sigara tiryakileri de risk altındadır. Tabii bunların dışında başka sebepler de olabilir, o zaman spesifik olarak araştırmak gerekebilir. Son yıllarda diş implantların yaygınlaşmasıyla beraber diş kökenli sinüzite daha sık rastlamaya başladık. Üst çeneye implant takılırken sinüs duvarı zedelenebilinir, enfeksiyona meyilli hale gelebilir sinüs boşluğu, şayet bu durumun farkına varılmazsa kişi tekrarlayan sinüzit atakları geçirebilir.” dedi.

İlaç tedavisinden fayda görmeyen ve 12 haftadan uzun süren sinüzitin cerrahi müdahaleyi gerektirdiğini söyleyen Baykal, şunları kaydetti: “Genellikle genel anestezi altında zaman zaman da lokal anestezi ile endoskopik sinüzit ameliyatını yapıyoruz. Sinüslerin burna açılan kanallarını tıkayan polipler ve diğer yapısal sorunlar düzeltilerek doğal genişlik sağlanmaktadır. Balon gibi şişirilen bir kateter yardımı ile de ameliyat yapılmaktadır. Uygun vakalarda oldukça yüz güldürücüdür. Hastalar genellikle aynı gün taburcu edilmektedir. İşe dönüş süresi 2-7 gün arasında değişir.”

Yetersiz tedavinin en önemli komplikasyonu gözle ilgili olduğunu aktaran Baykal, “İltihap göz küresine yayılırsa göz çevresinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşur, eğer bu durum atlanırsa körlüğe kadar gidebilir. Acil ameliyat gerekebilir. Menenjit de ölümcül olabilen bir komplikasyondur. Günümüzde en sık görülen kafa içi komplikasyon ise beyin zarı altında iltihap oluşmasıdır.” şeklinde konuştu.

Sinüzitten korunmak için önerilerde bulunan Baykal, şöyle devam etti: Öncelikle kendinizi soğuktan koruyun, soğuk havalarda bere takın, ıslak saçla dışarıya çıkmayın, hava akımına maruz kalmayın. Uzamış grip ve nezle durumunda mutlaka doktor kontrolüne gidin. Gribal enfeksiyon durumunda burnunuzu açık tutmak için lavaj yapın. Alerjiniz varsa tedavisini yaptırın, sigaradan uzak durun.”

CİHAN

İmplant, sinüzit ataklarını tetikleyebilir!


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×