İmamlara ilkyardım kursları verildi

Mardin İl Müftülüğü bünyesinde çalışan din görevlilerine İlkyardım Eğitim Semineri verildi.

İmamlara ilkyardım kursları verildi
27 Ocak 2014 Pazartesi 15:38

Mardin İl Müftülüğü bünyesinde çalışan din görevlilerine İlkyardım Eğitim Semineri verildi. Mardin Sağlık Müdürlüğü Eğitim Merkezi'nde 3 gün süren 'Temel İlk Yardım Kursu'na 20 din görevlisi katıldı.

Kursun son gününde eğitime katılan Mardin İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş, "Mardin İl Müftülüğü bünyesinde çalışan din görevlilerine İlkyardım Eğitim Semineri verildiğini belirterek, ilkyardım eğitimleri fertlerin ve toplumun temel sağlık bilgilerinin arttırılması için çok önemli olduğunu söyledi.

İlkyardım bilgi ve becerisinin toplumun her bireyine öğretilmesi gerektiğini belirten Mardin İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş, "Din görevlilerinin toplumda kanaat önderleri olması, kendi mahallelerinde bilgilendirici ve eğitici konumdadır. İnsanlar yardıma ihtiyaçları olduğunda imamlara danışması ve ilk olarak onlarla paylaşmasından dolayı imamlarımızın dışarıda veya camilerde acil bir durumda müdahale edebilecekleri eğitimleri almaları önem arz etmektedir. Bu nedenle başlangıç olarak, Artuklu ilçe sınırları içerisinde görev yapan din görevlilerin toplumda ilkyardım bilincinin ve becerisinin artması için Sağlık Müdürlüğü bünyesinde temel ilkyardım eğitimi planladık. Müdürlüğümüz ve Müftülüğümüz arasında imzalanan protokole göre 40 din görevlisine 2 grup halinde seminer verilecek. İlk etapta bugün 20 kişilik din görevlisine bu eğitimi verdik. İkinci etaba ise yakında başlayacağız." dedi.

Artuklu ilçe Müftüsü Mahsum Taşçı ise Müftülük olarak personelin bilgi ve becerilerini arttırmak için çeşitli seminerler ve etkinlikler düzenlediklerini söyledi. Taşçı, "Özellikle insan sağlığı ve hayatıyla ilgili böyle bir kursa hocalarımızın gösterdiği ilgi bizleri memnun etmiştir. Bir insan hayatını kurtarmak, bütün bir insanlığı kurtarmadığının bilincinde olan hocalarımızınbu gayretlerine karşılık veren ve bu imkânı sunan Sağlık İl Müdürümüz Mehmet Derviş’e üç gün boyunca personelimize eğitim veren sağlık personeli Abdülkerim Bülbül, Reyyan Genç ve Çetin İnan’a teşekkür ederim." şeklinde konuştu
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×