İlk top atışı 04.00'te, ilk hava operasyonu 06.08'de

Suriye'ye yönelik kara ve hava operasyonu bu sabah saat 04.00 itirabiyle başladı. İlk hava harekatı ise 06.08'de yapıldı

İlk top atışı 04.00'te, ilk hava operasyonu 06.08'de
24 Ağustos 2016 Çarşamba 09:18

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine yönelik başlatılan harekatla hudut güvenliğinin sağlanması, DAEŞ ile mücadele kapsamında Koalisyon güçlerine destek verilmesi ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması amaçlanıyor.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, harekat kapsamında 04.00'te sınırdan topçu ve ÇNRA atışları başlatıldı, 04.05'te daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makineleriyle geçitler açıldı, 05.45'te topçu ve ÇNRA atışları sona erdi, 06.08'de ilk hava harekatı icra edildi, ardından 06.10 ve 06.30'da hava harekatları tekrarlandı.

F-16 SAVAŞ UÇAKLARI KATILIYOR

Topçu ve ÇNRA atışları sonucunda tespit edilen toplam 70 hedef tam isabetle vurularak imha edildi. Keklice ve Cerablus bölgesinde belirlenen hedeflere yönelik hava taarruzu icra edilirken, Harekata Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait F-16 uçakları da katıldı. Harekat kapsamında 07.50 itibarıyla Hava Kuvvetlerince vurulması planlanan 12 hedefin tamamı vuruldu. Harekat kapsamında geçit açma faaliyetleri de devam ediyor.

HAVA VE KARA DESTEK UNSURLARI BÜTÜNLÜK İÇİNDE

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine yönelik başlatılan harekatın başarısı için piyade, tank ve topçu, istihkam, muhabere birlikleri, lojistik destek unsurları ile Hava Kuvvetlerinin hava ve yer destek unsurlarının bir bütün olarak büyük bir uyum içerisinde çalıştığı bildirildi.

12 HEDEF VURULDU

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Hava Kuvvetlerince 12 hedef vuruldu ve bunların tam isabet teyidi alındı. Topçu, çok namlulu roket atar (ÇNRA) ve havan olmak üzere tüm ateş destek vasıtalarıyla açılan atışlar sonucunda 70 hedef tam isabetle vurularak imha edildi.

Harekatın başarısı için piyade (mekanize ve havan unsurları dahil), tank ve topçu (ÇNRA dahil), geçit açan, mayın temizleyen istihkam, harekatta hayati önemi haiz muhabere birlikleri ile lojistik destek ve Hava Kuvvetlerinin hava/yer destek unsurlarının bir bütün olarak büyük bir uyum içerisinde çalıştığı bildirildi.


Etiketler; #Cerablus

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×