İlik nakli yapılan Melis el sallayarak taburcu oldu

İzmir'de yaşayan ve sağlığına kavuşması için Türkiye'nin seferber olduğu 8 yaşındaki lösemi hastası Melis Akbaş, 20 Aralık 2013'te yapılan ilik naklinin başarıyla sonuçlanmasının ardından bugün taburcu edildi.

İlik nakli yapılan Melis el sallayarak taburcu oldu
17 Ocak 2014 Cuma 16:08

İzmir'de yaşayan ve sağlığına kavuşması için Türkiye'nin seferber olduğu 8 yaşındaki lösemi hastası Melis Akbaş, 20 Aralık 2013'te yapılan ilik naklinin başarıyla sonuçlanmasının ardından bugün taburcu edildi. Naklin yapıldığı Ege Üniversitesi (EÜ) Tülay Aktaş Onkoloji ve Kemik İliği Hastanesi'nden küçük kardeşi Berat Arda’nın elinden tutarak çıkan, Sevil ile Bahadır Akbaş çiftinin kızları Melis, basın mensuplarına el salladı. Baba Akbaş da bu zorlu ve uzun süreçte kendilerinin yanında olan basın mensuplarına teşekkür etti.

Küçük Melis'e, 4,5 yaşındayken lösemi teşhisi koyulmuştu. Yaklaşık 2,5 yıl süren tedavinin ardından 20 gün sonra tekrar kansere yakalandığı anlaşıldı. Tedavisine EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde devam edilen Melis için uygun iliğin bulunması amacıyla Türkiye seferber oldu. Almanya'dan gelen ilk haber önce sevince, daha sonra hüzne yol açtı. Ardından yurt çapında binlerce kişi, uygun iliğin bulunması için kan verdi. Uygun iliğe sahip donörün ikinci kez Almanya'da bulunduğunu açıkladı. Beklenen ilik, 1 saat 10 dakika süren başarılı ameliyatla nakledildi. Yaklaşık üç haftalık sürecin ardından iliğin doku uyumunun sağlandığı açıklandı. Melis’in taburcu olması için geri sayım başladı. Beklenen gün geldi ve Türkiye’nin dua ettiği Melis, bugün sağlıklı bir şekilde hastaneden taburcu edildi. Melis, "Hastaneden ayrıldığın için mutlu musun?" sorusuna başını sallayarak "evet" cevabı verdi. CİHAN

İlik nakli yapılan Melis el sallayarak taburcu oldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×