İl Spor Merkezi açıldı

Spor Genel Müdürlüğü’nün kuruluşunun 76. yıl dönümü anısına 81 ille birlikte Adana’da da eş zamanlı olarak il spor merkezleri açılışı gerçekleştirildi.Menderes Spor Salonu’nda gerçekleştirilen törende konuşan Adana Vali Yardımcısı...

İl Spor Merkezi açıldı
29 Haziran 2014 Pazar 15:38

Spor Genel Müdürlüğü’nün kuruluşunun 76. yıl dönümü anısına 81 ille birlikte Adana’da da eş zamanlı olarak il spor merkezleri açılışı gerçekleştirildi.

Menderes Spor Salonu’nda gerçekleştirilen törende konuşan Adana Vali Yardımcısı Halis Arslan, sporun öğrenciler üzerindeki yararlarını anlattı. Adana’da 5 yıldır görev yaptığını, bu zaman içinde kentte sporun sevildiğini ve yaygınlaştırıldığına dikkati çeken Arslan, şöyle devam etti: “76 yaşındaki Spor Genel Müdürlüğümüz, kurulduğundan bu yana milyonlarca öğrencinin spor yapması, yeni tesisler kazanılması, milli takımlar oluşmasını sağladı. Adana plakası gibi her alanda bir numaradır. Bugün de büyük katılım ile bunu kanıtladık. Ülkemizin sermayesi, zenginliği geleceği olan gençlere büyük önem vermek gerekir. Son yıllarda öğrencileri kötü yollara düşürmek isteyen kötü niyetli insanlar görüyoruz. Uyuşturucu, alkol ve diğer kötü alışkanlıklardan kurtulmanın yolu spordan geçer. Gençlerin hatta tüm vatandaşlarımızın mutlaka yaşamlarında spor olmalı. “

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi de spor sayesinde sağlık harcamalarının düşeceğini söyledi. Obez çocuklar yerine, sağlıklı nesiller yetiştirmek için 28 branşta il spor merkezi açıldığını ifade eden Hadi, törende şunlara yer verdi: “28 branşta açacağımız il spor merkezleri sayesinde binlerce çocuğumuz sağlıklı olacak ve sosyalleşecek. Gençlere spor yapma alışkanlığı kazandıracağız. Spor bilinci ve kültürü aşılayacağız. Boş zamanlarını sporla geçirmelerini sağlayacağız. Sağlıklı bireylerin yanı sıra engellilere de büyük önem veriyoruz. Engellilere eğitim verecek antrenörlere özel kurslar verildi. Eve kapatılan engellileri spor sayesinde rehabilite edeceğiz ve sosyalleşmelerini sağlayacağız.”

Hadi, 8 yıldır Adana’da görev yaptığını, geldiğinde 12 bin olan lisanslı sporcu sayısını 140 bine çıkardığını, kenti yeni çağdaş tesislere kavuşturduğunu ifade eden Hadi, Çukurova Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ve katkılarıyla Adana’nın 100 yıl yetecek tesislere kavuştuğunu da sözlerine ekledi.

Adana’da göreve başlayalı bir hafta olduğunu, ilk kez bir törene katıldığının altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, velilerin çocuklarını spora yönlendirmesini istedi. Akpınar, yakın zamana kadar okul içi spor faaliyetlerini Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğünü, son yıllarda bu göreve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne devredildiğini belirterek, spor yapan çocukların daha zeki ve başarılı olduğunu ifade etti.

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Asbaşkanı ve Adana Engelliler Kent Konseyi Başkanı Ali Duran Karakaya da Adana’da 8 bin 500 engelli bulunduğunu, bunların spor yapması için Özel Eğitim Merkezleri ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile koordineli çalışarak spora kazandırılacağını söyledi. Sporun engelliler için doğal ilaç olduğunu anlatan Karakaya, “Spora yeni katılanlar için kutsal bir süreç başladı. Dilerim, bundan tüm engelliler yararlanır. Anne ve babalara büyük görev düşüyor. Engellilerin çevre, yeni arkadaşlar edinmesi ve sosyalleşmesi spordan geçer.” diye konuştu.

Törende, halk oyunları, cimnastik ve karate ekibi gösteriler sunuldu. Özellikle halk oyunları ekibi oyun sergilerken, engelli gençlerin onlara katılması ve birlikte oynamaları beğeniyle karşılandı.

CİHAN

İl Spor Merkezi açıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×