'İktidara bu son uyarımız

Muğla'daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile kömür ocaklarının özelleştirilmek istenmesine tepki gösteren enerji ve maden işçileri Ankara'ya gitmek üzere 35 otobüs ile yola çıktı.

'İktidara bu son uyarımız
24 Ocak 2014 Cuma 10:10

Yolun kesilmesinin ardından işçiler 5 saat boyunca oturma eylemi yaptıktan sonra Muğla'da doğru yürüyüşe geçti.

Aileleriyle birlikte sayıları bin 500 kişiyi bulan Tes-iş ve Maden-İş Sendikası'na üye enerji ve maden işçileri, dün saat 16.30 sıralarında Yatağan Termik Santrali önünde toplandı. Grubu, kendilerine destek için gelen çeşitli sivil toplum kuruluşu üyealeri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların oluşturduğu 10 bin kişi uğurladı. Polis ve jandarmanın geniş güvenlik önlemi altında işçiler önce, 3 kilometre mesafedeki ilçe merkezindeki Madenci Heykeli'ne yürüdü. yol boyunca, "Ankara yolumuz, ölümüz olsa sonumuz, "Kitler vatandır, vatan satılmaz, "Vatanı satanı bizde satarız, "Direne direne kazanacağızö, "Her yer direniş, her yer Yatağan", "Birlik, mücadele, zafer sloganları attı.

"İKTİDARA BU SON UYARIMIZ"

Madenci Heykeli'nde Tes-iş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, kalabalığa seslendi. "İhalelere son teklif verme tarihi olan 10 Nisan'da da Ankara'da olacağızö diyen Erçelik, "Bu ihalelere katılan şirketler gelip işyerlerimizi teslim alamayacaklar. Buna izin vermeyeceğiz, kararlılığımızı sonuna kadar sürdüreceğiz. 7 Ekim'de 200 kişi ile yola çıktık, şimdi 2 bin kişi, bir dahaki sefere gerekirse 20 bin kişi yürüyeceğiz. Sadece kendimiz için değil, yarınlarımız ve ülkemiz için buna izin vermeyeceğiz. Gemileri yaktık, geri dönüş yok, ne bedel ödenecekse ödemeye hazırız. Özelleştirme idaresi son teklif verme süresini iki buçuk ay uzattığını açıkladı. Ertelemeler ve uzatmalar bizi durduramaz, ancak özelleştirmeyi iptal ederlerse, vazgeçerlerse bizi durdurabilirler. İhale ilanına çıkıldığı gün, artık biz değil, onlar düşünsün dedik. Bu iktidara son uyarımızdır, Eğer vazgeçmezlerse şunu bilsinler ki 10 Nisan'da daha kitlesel olarak sonuç almaya, tarih yazmaya, bu işi bitirmeye gideceğiz. 17 Aralıktan sonra bu ülkede yapılacak her türlü özelleştirme şaibeli hale gelmiştir. Bugünde Ankara'ya yürüyoruz. Umudun yürüyüşünü, geleceğin yürüyüşünü başlatıyoruz" dedi.

"KÖMÜRÜN KARASI BAHTIMIZIN KARASI"

Maden-iş Sendikası Başkanı Süleyman Girgin ise "Enerji ve maden İşçileri aynı havayı soluduğu insanları da yanına alarak milletin önüne düşmüş, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı milletin evini yani vatanın bağımsızlığını savunuyor. Siyasi iktidar ise tüm uyarılarımıza rağmen özelleştirme inadından vazgeçmiyor. Biliyorsunuz özelleştirme idaresi evlere şenlik bir erteleme kararı açıkladı. Bizler özelleştirme ihalelerinin iptalini beklerken onlar iki ay erteleme kararı açıkladılar. Böylelikle direnişin ve mücadelenin önüne geçebileceklerini, seçim öncesi süt liman bir ortam oluşturabileceklerini, seçimden sonra da bu işletmeleri kolayca satıp işçinin ve milletin canına ot tıkayabileceklerini sandılar. Ancak yanılıyorlar. Bu karar mücadeleyi daha da bileylemiştir. Talebimiz ihalelerin iptal edilmesidir. Bu konudaki kararlılığımızı göstermek amacıyla Özelleştirme İdaresi'nin önüne gideceğiz ve mesajımızı orada vereceğiz. Ankara'ya, "Milletin parası, malı, mülkü yağmaya, talana, rüşvete, yolsuzluğa kurban gitmesin' diye gidiyoruz. Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile suçlananlar ve bu suçlarını iktidar gücü ile kapatmaya çalışanlar Yatağan'da, Yeniköy'de ve Kemerköy'de santral satamaz ve istiklal mücadelesi veremez. Cumhuriyet ekonomisinin, milli ekonominin can damarları olan kamu kurumlarımızı yandaşlara peşkeş çekenler, yağmalatanlar, milli çıkardan söz edemez. Kömürün karası, bahtımızın karası Türkiye'nin yüz karası olmasın diye gidiyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından işçiler, kendilerine desteğe gelenlerle 10 kilometre yürüdükten sonra otobüslere binerek, Ankara'ya hareket etti.

POLİS OTOBÜSLERİ DURDURDU

Ankara'ya gitmek üzere 35 otobüs ile yola çıkan enerji ve maden işçilerinin yolu Muğla-Aydın Karayolu Kavaklıdere Kavşağı'nda, polis ve jandarma barikatı ve TOMA'larla kesildi. Barikatın gerisinde Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait arazözlerinde hazır bekletilmesi dikkati çekti. Yolun kesilmesi üzerine Tes-İş ve Maden-İş sendikası yöneticileri ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polis, otobüslerde arama yapılacağı gerekçesiyle, işçilerin yollarına devam etmelerine izin vermedi. Bunun üzerine otobüslerden inen işçiler, yolun karşı şeridini de trafiğe kapatıp, oturma eylemi yaptı.

İŞÇİLER MUĞLA'YA DOĞRU YÜRÜYÜŞE GEÇTİ 

Ankara'ya gitmek üzere 35 otobüs ile yola çıkan enerji ve maden işçileri, yolun kesilmesinin ardından 5 saat boyunca oturma eylemi yaptı. Polis ve jandarmanın, yaklaşık bin işçinin otobüslerle yola devam etmelerine izin vermeyince grup üyeleri, otobüslerden inerek Muğla istikametine yürüyüşe geçti. Bölgeye çevre illerden takviye çevik kuvvet ekibinin sevk edildiği öğrenildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×