İktidar Tehlikede mi ?

Kopenhag'da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Danimarka Sanayiciler Birliği'nde düzenlenen "Türkiye'de yatarım imkanları" konulu toplantının açılışına katıldı.

İktidar Tehlikede mi ?
17 Mart 2014 Pazartesi 21:32

Cumhurbaşkanı Gül'ü Danimarka Sanayiciler Birliği girişinde Veliaht Prens Frederik karşıladı. 

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin asıl sebebinin Türk ve Danimarkalı işadamlarını daha çok ticaret yapmaya teşvik etmek olduğunu söyledi. Gül iki ülke arasındaki ticaret hacminin çok düşük olduğunu söyledi. Gül, Kopenhag'ın AB kriterleri açısından önemli olduğunu belirterek, Demokrasi olmayan bir ülkenin AB'ye alınmayı bekleyemeyeceğini söyledi. Gül Danimarka ile Türkiye arasında ilişkilerin ticaretle başladığının da altını çizdi.

Sanayiciler Birliği Başkanı Carsten Dybvad konuşmasında "1841 Baharında HC. Andersen (Kostantinapol'a) İstanbul'a gitti ve Türkiye hakkında çok şey yazdı. Türkiye ile ilgili hikayeleri çok anlamlı ve şahane, Türkiye ve İstanbul'u anlatırken, ticaret anlaşmasının 1841'de Danimarka kralı ve Osmanlı imparatoru arasında imzalandığını anlatıyor. 

"İKTİDAR TEHLİKEDE Mİ DEĞİL. BİR İSTİKRARSIZLIK BEKLENMİYOR"
Maliye Bakanı Şimşek Türkiye'nin enerji alanında büyük yatırımlara ihtiyacı olduğunu belirterek "İç siyasette çok değişiklikler oluyor. İktidar tehlikede mi değil. Bir istikrarsızlık beklenmiyor. Gürültü kopmakla birlikte yatırım yapmak çekiciliğini koruyor. Kısa vadede büyüme oranının devam edeceğini inanıyoruz. Avrupa gerilemeden çıkmakta bu Türkiye açısından olumlu. TL değer kaybının etkileri ortada. Türkiye büyük yatırımlara hazır. Özellikle sağlık alanında teşviklerimiz var. Enerji, rüzgar enerjisi, yeşil enerji alanlarında Danimarkalı iş adamlarının yatırımlarını bekliyoruz" dedi.

"HÜKÜMETİNİZ SAĞLIK ALANINDA YATIRIMLAR YAPIYOR"
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Margrethe Vestager de yaptığı konuşmada dostluğun önemine değinerek “Türkiye'nin AB ile ilişkileri son zamanda öne çıktı. Cumhurbaşkanı bu konu sizin de önem verdiğiniz bir konu Danimarka Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemektedir. Müzakereler bazen yavaşlıyor. Özellikle adalet güvenliği, demokrasi alanında fasıllar bir an önce açılmalıdır. Danimarka'lı firmalar dirayetledir. Türk insanlarının yaşam kalitelerini arttırmak için hazırlar. Sürdürülebilir enerji ve sağlık alanında örneğin Danimarka dünya lideridir. Hükümetiniz sağlık alanında yatırımlar yapıyor. İlaç bir yana sağlık alanında da Danimarka çok ileri. Bunlar önemli yatırım alanlarından sadece ikisi. Burada yaşayan Türkiye kökenli vatandaşlarımız, modern çağdaş Danimarka kültürüne ekonomisine önemli katkıları var. Asıl büyük potansiyel budur ve hayata geçirilmelidir. Devlet ziyaretinde her şey olacak ama asıl önemli olan dostluktur" dedi 

Cumhurbaşkanı Gül'ün Danimarka Sanayiciler Birliği girişinde bir grup, Gül ve hükümet aleyhine protesto gösterisi düzenledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×