İkinci nakilsiz yüz operasyonu Gaziantep'te başarıyla sonuçlandı

Yangın sonucu 17 yaşında yüzü yanan Muhittin Işık (34), yurt içi ve yurt dışında 56 ameliyat geçirmesine rağmen doktorların bir şey yapılamaz demesi üzerine ümidinin tükendiği noktada Gaziantep'te yeni yüzüne kavuştu. Prof. Dr. Mehmet...

İkinci nakilsiz yüz operasyonu Gaziantep'te başarıyla sonuçlandı
03 Mayıs 2014 Cumartesi 11:38

Yangın sonucu 17 yaşında yüzü yanan Muhittin Işık (34), yurt içi ve yurt dışında 56 ameliyat geçirmesine rağmen doktorların bir şey yapılamaz demesi üzerine ümidinin tükendiği noktada Gaziantep'te yeni yüzüne kavuştu. Prof. Dr. Mehmet Mutaf’ın geliştirdiği, kişinin kendi dokuları kullanılarak 'Nakilsiz yüz yapımı' yöntemiyle yeni yüzüne kavuşan Işık, "Bundan sonra yapabileceğim bir iş istiyorum. Evlilik istiyorum. Geçmişi telafi edebilmek istiyorum." dedi.

Prof. Dr. Mehmet Mutaf, yüz naklinde, hastanın bir ömür hastaneye bağlı kaldığını, kendi yönteminde ise tedavinin bittiği bin anın olduğunu ifade etti. Prof. Mutaf, ilk ameliyatından sonra yurt içi ve yurt dışı birçok yerden tedavi olmak isteyen insanların hastaneye başvurduğunu söyledi.

Muhittin Işık, yıllarca insan içine çıkamadığını, bazı dönemler intiharı bile düşündüğünü dile getirdi. Yıllardır aradığı şifaya kavuştuğuna değinen Işık, "Dışarıda dolaşamıyordum. İnsanların içerisine çıkamıyordum. Sürekli dört duvar içerisindeydim. Eve misafirler geldiğinde kapıyı kilitleyip, tek başıma duruyordum. Çocukların benden kaçmaları, bir öcü görmüş gibi benden kaçmaları vardı." diye konuştu. Ameliyattan sonra aynaya baktığında gördüğü tabloyu hiç beklemediğini söyleyen Işık, "Bu kadarını hiç beklemiyordum gerçekten. Durum çok farklıydı. Aynalara sadece ilaç sürmek için bakardım." ifadelerine yer verdi.

56 AMELİYAT GEÇİRDİ SONUÇ ALAMADI

Hastaların kendi dokularını kullanarak, nakilsiz yüz yapımı yöntemiyle yüz naklinde yeni bir çığır açan Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, ikinci nakilsiz yüz operasyonuna imza attı. Henüz 17 yaşında iken evlerinde çıkan yangında tüm yüzü yanan Muhittin Işık, Avrupa'da ve Türkiye’de çeşitli merkezlerde geçirdiği 56 ameliyata rağmen istediği sonucu alamadı. Işık, ümitlerini kaybettiği anda Prof. Dr. Mehmet Mutaf'ın nakilsiz yüz yapımı tekniği ile yeni yüzüne kavuştu. Prof. Dr. Mutaf, yüz nakline gerek duymadan geliştirdiği yöntem ile hastanın yanmış yüzünü, vücudundan aldığı dokularla nakilsiz yeni bir yüz geliştirdi. Yöntem, ilk defa bebekken yüzü tamamen yanan 42 yaşındaki Asiye Engiz’in yüzünde deneyen Dr. Mutaf, Muhittin Işık'ta da başarılı sonuç elde etti.

"BİR İŞ BULUP, EVLENMEK İSTİYORUM"

Bundan sonraki hayatında diğer insanlar gibi normal bir yaşam sürmeyi istediğini dile getiren Işık, “Bundan sonra yapabileceğim bir iş istiyorum. Evlilik istiyorum. Geçmişi telafi edebilmek istiyorum. Geçmişteki kursağımızda kalan heveslerimi yapmak istiyorum." şeklinde açıklamalara yer verdi.

Yüz nakli ile kendisinin geliştirdiği nakilsiz yüz hakkında bilgi veren Dr. Mutaf, yüz naklinde, hastanın bir ömür hastaneye bağlı kaldığını, kendi yönteminde ise tedavinin bittiği bin anın olduğunu vurguladı. İlk ameliyatından sonra yurt içi ve yurt dışı birçok yerden tedavi olmak isteyen insanların hastaneye başvurduğunun bilgisini veren Mutaf, şunları kaydetti: "Muhittin, yaklaşık 17 yılını toplumdan uzakta, eğitimi bırakmış, sadece ailesi ile görüşerek kapalı dört duvar arasında hayat geçirmiş. Tek gittiği yerler hastaneler. Bu hasta bize başvurduğu anda 56 ameliyat geçirdi. Muhittin bize geldiğinde, burnu dahil alın ve yüz bölgesindeki bütün derisi yanmış, yüz yumuşak dokularını tamamen kaybetmişti. Temel zorluklardan en önemlileri göz kapaklarının olmaması ve dudaklarındaki kayıp nedeniyle ağzını kapatamamasıydı. Beslenme zorluğu çeken ve gözlerini kaybetmek üzere olan Işık’ın ilk ameliyatında bu iki hususu öncelikle çözdük."

Mutaf, hastaya 5 ameliyat gerçekleştirerek bu hale gelmesini sağladıklarını ifade ederek, Işık'a saç, sakal dikimi de gerçekleştireceklerini söyledi. Artık Işık'ın sosyal hayata adapte olabilmesi için duyarlı vatandaşların yardımına ihtiyacı olduğunu vurgulayan Mutaf, "Asıl önemli olan bundan sonrası. Yıllarca toplumdan izole olmuş, 4 duvar arasında yaşamış bu insanları topluma entegre edebilmek, kendine yeten birer birey haline dönüşmelerini sağlamak gerekir. Bunu yapamazsak işimizi eksik yapmış oluruz. Bunun içinse tabi ki sosyoekonomik desteğe ihtiyaç var. Muhittin’e bir iş bulmak önceliğimiz. Bu konuda devlet ve yardımseverlerin desteğini bekliyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Artık aynalara küs olmadığını dile getiren Işık, bütün doktorlara teşekkür etti.

CİHAN

İkinci nakilsiz yüz operasyonu Gaziantep'te başarıyla sonuçlandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×