İhsanoğlu, Menderes ve Özal’ın kabirlerini ziyaretinde duygulandı

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, merhum Başbakan Adnan Menderes ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın mezarlarını ziyaret ederken duygulu anlar yaşadı. İhsanoğlu, Menderes’in kabrini ziyareti sırasında, “Türkiye’de...

İhsanoğlu, Menderes ve Özal’ın kabirlerini ziyaretinde duygulandı
20 Temmuz 2014 Pazar 17:18

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, merhum Başbakan Adnan Menderes ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın mezarlarını ziyaret ederken duygulu anlar yaşadı. İhsanoğlu, Menderes’in kabrini ziyareti sırasında, “Türkiye’de eğer bugün biz bu demokratik sürecin içerisinde belli bir noktaya gelmişsek, milletimizin verdiği bu şehitler sayesinde olmuştur.” ifadelerini kullanırken duygulanarak bir müddet yutkunduktan sonra konuşmasını tamamladı. İhsanoğlu, Özal'ın kabrini ziyareti sırasında ise “Türkiye Özal’ı özlüyor.” derken yine duygulu anlar yaşayarak mezarlıktan ayrıldı.

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. İhsanoğlu, ilk önce Topkapı’da bulunan Adnan Menderes’in Anıt Mezarı’nı ziyaret etti. İhsanoğlu, dua etikte sonra gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Bu ziyaretlerin vefa borcu olduğunu belirten İhsanoğlu, “Türkiye’de eğer bugün biz bu demokratik sürecin içerisinde belli bir noktaya gelmişsek, milletimizin verdiği bu şehitler sayesinde olmuştur. Adnan Menderes ve arkadaşları olmasaydı, Türkiye hiçbir zaman diktatöryadan, mutlakiyetten ve otoriter rejimlerden kurtulamazdı. Bunların sayesinde biz demokrasi mücadelesi veriyoruz. Onları her zaman rahmetle ve minnetle anmamız lazım. Onların açtığı yollardan biz mütevazi adımlarla ilerlesek bu memlekete çok büyük hizmet vermiş olacağız. Onlar canları pahasına bu demokrasiyi buldular. Bize de düşen bu demokrasiyi ilelebet yaşatmaktır. Ben babamdan, ailemden Menderes sevgisi aldık.” ifadelerini kullanırken duygulanan İhsanoğlu, bir müddet yutkunduktan sonra konuşmasını tamamladı.

TÜRKİYE ÖZAL’IN ÖZLÜYOR…

Daha sonra 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kabrini ziyaret ederek bir açıklama yapan İhsanoğlu, “Önce insan ve liderlerden birisi. En sevilen Cumhurbaşkanı, en başarılı Başbakan. Türkiye’nin ekonomisini, sosyal yapısını değiştiren ceberruta ve kibre karşı mücadele veren, dört eğilimi birleştiren ve Türkiye’yi dikta rejiminin tasarrufundan kurtaran adamdı. Ekonominin önünü açan, insanlardaki yaratıcı gücü keşfeden ve Türk gençlerini bütün dünyaya salan ve ekonomik hamleyi başlatan adam. Türkiye Özal’ı özlüyor. Türkiye Özal’ı her zaman takdirle anacaktır.” şeklinde konuşurken yine duygulanarak mezarlıktan ayrıldı.

İhsanoğlu, Menderes ve Özal'ın kabirlerini ziyaretinin ardından Necmettin Erbakan’ın Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı'nda bulunan kabrine geçti.

CİHAN

İhsanoğlu, Menderes ve Özal’ın kabirlerini ziyaretinde duygulandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×