İhsanoğlu: Kardeşlik ve barış için yola çıktık

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmalarını Hatay'da sürdürüyor. Öğlen saatlerinde Hatay'a havayoluyla gelen İhsanoğlu gezileri kapsamında ilk olarak Samandağ ilçesinde bulunan Hz.Hızır Türbesi'ni ziyaret etti. Hz....

İhsanoğlu: Kardeşlik ve barış için yola çıktık
02 Ağustos 2014 Cumartesi 18:33

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmalarını Hatay'da sürdürüyor. Öğlen saatlerinde Hatay'a havayoluyla gelen İhsanoğlu gezileri kapsamında ilk olarak Samandağ ilçesinde bulunan Hz.Hızır Türbesi'ni ziyaret etti. Hz. Hızır Türbesi'nde dua eden İhsanoğlu daha sonra Samandağ merkeze geçerek vatandaşlara hitap etti.

    

    Coşkulu bir kalabalığa hitap eden İhsanoğlu, ülke genelinde kardeşlik ve barış için yola çıktıklarını söyledi.

İhsanoğlu şöyle konuştu: "Türkiye’nin komşularıyla huzur olsun barış olsun kardeşlik olsun. Biz kardeşlerimizle asırlar boyu yaşadık. Bu sınırlar daha yüz sene olmadı yüz sene önce sınır mı vardı? Biz bunları birleştirmek isterken birileri bizi ayırdı bileri bizi ayırmaya çalışıyorlar. Biz bu ayrılıkları bitirmeye çalışıyoruz, tekrar birlik beraberlik istiyoruz. Ortadoğu'da komşularımızla beraber yaşamak istiyoruz. Bizim huzurumuz ancak komşular ile iyi olursak olur. Bizim refahımız komşularımızda refah olursa olur. Ancak komşularımız sıkıntı olursa ateşler olursa bu ateşler bize sıçrarsa onun sonucunu biz biliyoruz. Bizi ayırmak isteyenler bizi düşman etmek isteyenlerin oyunlarını bozacağız." dedi.

    LAİKLİĞİN VE DEMOKRASİNİN TANIMINI YAPTI

    Cumhuriyetin 2 temelinin bulunduğuna işaret eden İhsanoğlu "Bizim cumhuriyetimizin 2 tane temeli var. Birincisi laiklik , ikincisi demokrasi. Laiklik ne demek. Ben size aikliğin en güzel tarifini söyleyeyim. Laiklik şu demek "Lekum Diniküm veliye din". Budur başka hiçbir şey değil. Herkesin dini kendine. Herkesin inancı kendine. Devlette buna saygılı olmalı. Benim mezhebim bana benim dinim bana, senin mezhebin dinin sana. Bu kadar. Bu kadar niye müdahale ediyorsun. Biz kaç asırdan beri burada yaşıyoruz. Bu aileler nereden geldi. Bu toprakların insanları. Bizde bu toprakların insanlarıyız. Beraber yaşadık bundan sonrada beraber ilelebet yaşayacağız. Demokrasi ne demek fikir hürriyeti, din, vicdan, ifade hürriyeti. Herkes bu hürriyetlerden hak sahibidir. Onun için kimse müdahale edemez. Bu hürriyetleri koruduğunuz zaman demokrasiyi en karlı şekilde hukukun üstünlüğünü tatbik ettiğimiz zaman toplumda da huzur olur Türkiye'nin yurt dışında da itibari olur." dedi.

    KADINLARIMIZIN KAHKASINA KARIŞILMASIN

    İhsanoğlu konuşmasında Bülent Arınç’ın kadınlar toplum içinde kahkaha atmamalı sözüne tepki göstererek “Biz kadınlarımızın kahkaha atmasına karışılmasını istemiyoruz." şeklinde konuştu. İhsanoğlu şunları söyledi: "Biz özel hayatımıza kimsenin müdahale etmesini istemiyoruz. Biz kimsenin bizim kadınlarımıza kahkaha atsınlar, atmasınlar demesini istemiyoruz. Bu kadar da özel hayata karışılır mı? Nerede görülmüş böyle bir şey, çıldırmış bunlar. Şaşırmışlar. Onun için sevgili kardeşlerim 10 Ağustos’ta sandığa gidiniz, oyunuzu kullanınız ve oyunuza sahip çıkınız.".

    Yaptığı konuşmanın ardından İhsanoğlu, Antakya Merkeze geçerek burada STK temsilcileri ile bir araya geldi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×