İdris Naim Şahin: Kaset konusuyla Başbakan çok meşgul bu aralar

Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, "Kaset konusuyla Başbakan çok meşgul bu aralar.

İdris Naim Şahin: Kaset konusuyla Başbakan çok meşgul bu aralar
27 Mart 2014 Perşembe 00:43

Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, "Kaset konusuyla Başbakan çok meşgul bu aralar. Böyle bir kasetle şantaj yapan olmadı. Böyle bir kasetten bilgim yok. Kasetin içeriğinde suç varsa savcılığa bildirmeli bildirmiyorsa suç işliyor demek. Benim açımdan yalandan ibaret." dedi.

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra AK Parti'nin dar oligarşik bir yapıya teslim olduğu eleştirisinde bulunarak partisinden istifa eden eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Bugün TV'de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Şahin, partiden ayrılış nedenleri, Başbakan Erdoğan'ın kaset iddiası, Suriye gibi konular hakkında soruları yanıtladı.

AK Parti'den istifa etme nedeninin belediye başkanlığı adaylığı ile ilgili olmadığını söyleyen İdris Naim Şahin, "Başbakan, istifamı Ordu'da büyükşehir belediye başkanı olmama bağladı, ardından da kasete bağladı. Başbakan, o gün isim vermedi ama ben olduğum anlaşılan o sözlerinde bir tek doğruyu söyledi. O da; 45 yıllık beraber olduğumuz bölümleridir. Başbakan benimle alakalı 'Genel sekreter yaptım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemimde. Daha sonra partide kurucu yaptım, daha sonra bakan yardımcısı yaptım, sonra da bakan yaptım' diyor. Burada yaptım, ettim diye sıralıyor. Kendisi farkında değil, 'ben'lik konusunda farkında olmadan adeta özsenmişlik konusunda bir Türkiye var ve Sayın Erdoğan var. Sayın Başbakan ve diğerleri var. Başbakan'ın burada söyledikleri kısmen doğru; genel sekreter yaptığım bölüm doğrudur. Ne Genel Sekreter, ne parti kurculuğu ne de bakanlık pozisyonları için bir talebim olmadı. Bütün bu görevler Başbakan tarafından ya teklif edildi ya da takdir edildi. Ve ben bakan olduğumu Sayın Başbakan'ın cumhurbaşkanlığı çıkışında öğrenmiş oldum. Onun dışında ne bir talebim var, ne görüşmem var." ifadelerini kullandı.

"Başbakan hep diyor, 'iddia sahibi iddiasını ispatlamakla sorumludur.' Başbakan, benim, Ordu Büyükşehir Belediye başkanı olma konusunda istekli olduğum iddiasını ispatlamalıdır." diyen Şahin şöyle devam etti: "İkincisi, kendisiyle yaptığım görüşmede bugün aday olan, seçilmesi halinde sıkıntı olabilecek kişiyi anlattım. Adayın bir takım yolsuzlukla ilişkisi olan bir kişi olduğunu ve bilgisizlik içinde olan bir kişi olduğunu söyledim. Coğrafi olarak Ordu'yu bütünüyle görememiş bir arkadaşımız. O ili bir bütün olarak görmek yerine parçalı görmeyi düşünen bir arkadaşımız. Ordu'da halkı farklı etnik unsurlara mensup kişiler mevcut. Şimdiki aday bunları matematiksel değerlerle ifade etmeye çalışmış ve bu yanlışa düşmüş bir arkadaşımız. Halk nezdinde ilgisiz, belediyecilik konusunda geçmişinde idari bir tecrübesi olamaması konusunda bir kişiyi aday yapmış durumdadır. Ama benim ayrılış sebebim bu değildir."

"BİZİMLE İLGİLİ MONTAJ FAALİYETİNİN YAPILDIĞINI DUYDUM"

Başbakan Erdoğan'ın söylediği sözlerden hangisine inanacağını anlayamadığını belirten eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Başbakan Erdoğan'ın kendisiyle ilgili 'onun da kaseti var' açıklaması hakkında şunları söyledi: "Sayın Başbakan'ın ifadelerinde, cümlelerinde niye 'şantaj kasetleri var' diyor? Hangisi doğru? Belediye başkanı olamadığım için mi istifa ettim, yoksa şantaj kasetim varmış onun için mi istifa ettim? Başbakan, bunu söylemesi lazım. Kaset konusuyla Başbakan çok meşgul bu aralar. Böyle bir kasetle şantaj yapan olmadı. Böyle bir kasetten bilgim yok. Kasetin içeriğinde suç varsa savcılığa bildirmeli, bildirmiyorsa suç işliyor demek. Benim açımdan yalandan ibaret. 'Korkarak gitti' diyor. Herkes bilir, bölücü terör örgütleri de, Başbakan da bilir ne kadar korkusuz olduğumu. Kimden korkacağımı da bellidir."

Başbakanlıkta ve parti genel merkezinde montajlama olduğunu ve bir girişimin, bir arayışın, bir çalışmanın, bir montaj faaliyetinin yapıldığı duyumunu aldıklarını söyleyen Şahin, "Bir kaset üretme çabasının olduğunu duydum. Benimle ilgili olan bir şantaj, bir kaset yoktur. Benim açımdan yalandır. Sayın Başbakan biliyorsa açıklama kendisine düşer." şeklinde konuştu.

"SURİYE KONUSU DAR BİR KADRONUN ALDIĞI KARAR"

Suriye konusuna da değinen İdris Naim Şahin, Suriye konusunun dar bir kadronun aldığı karar olduğunu dile getirdi. Şahin, bu dar kadronun kendisine göre denemeler yaptığını ve bu ülkede uygulamaya çalıştıklarını ifade etti.

Türkiye'de 2009 yılında yürürlüğe konan Kürt ve demokratik açılımı diye isimlendirilen düşüncenin hayata geçirildiğini söyleyen Şahin, bu projenin kendisine göre doğru bir proje olmadığını dile getirdi.

Açılım projesinin partide istişare edilmediğini, sadece duyurusu yapıldığını belirten İdris Naim Şahin, "Böyle bir şey yapılmaya kalkınca size sorulmuyor. Böyle bir şey yapılmış dendiğinde, dur bakalım hayır olur sonu diyorsunuz. Beklemek zorundasınız sonucunu. Gördük ki milli birlik ve kardeşliği açılımı dendiği gibi gitmedi. Hedeflenen gerçekleşmedi." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×