İcradan satılık ilanlarda artış

Türkiye’nin ekonomik şartlarına ilişkin menkul, gayrimenkul ve taşıt ilanlarına yönelik araştırmada son 6 aylık süre içinde icra kanalıyla satış sayısının geçen yıla göre yüzde 40 arttığı ortaya çıktı. 2103 yılının ilk 6...

İcradan satılık ilanlarda artış
07 Temmuz 2014 Pazartesi 11:18

Türkiye’nin ekonomik şartlarına ilişkin menkul, gayrimenkul ve taşıt ilanlarına yönelik araştırmada son 6 aylık süre içinde icra kanalıyla satış sayısının geçen yıla göre yüzde 40 arttığı ortaya çıktı. 2103 yılının ilk 6 ayında 19 bin 266 olan icradan satış sayısı bu sene 26 bin 889’a yükseldi.

Ekonomi verileri, istikrar vurgusu, enflasyon, işsizlik ve diğer unsurlar Türkiye gündemindeki yerini her dönem korumuştur. Gündem ekonomi olunca araştırma şirketleri de ekonomi bazlı araştırmalarına her gün bir yenisini ekliyor. Aynı zamanda çok dikkat çeken sonuçları ortaya koyan araştırmayı yapan Medya Takip Ajansı Interpress, ‘icradan satılık’ ilanlarını takibe aldı.

Ajansın araştırması ulusal ve yerel ölçekte yayın yapan 2 binin üzerinde gazete ve dergiyi mercek altına aldı. İcra kanalıyla satışı yapılan gayrimenkulleri, araç ve menkulleri araştıran şirket, dikkat çeken sonuçlar ulaştı. Buna göre 2014 yılının Ocak ayından itibaren icra yoluyla satış ilanı sayısının yüzde 40 oranında artarak 26 bin 889’a ulaştığı ortaya çıktı.

İcradan satılık ilanlarında en çok 16 bin 345 adet ile gayrimenkul ilanları geliyor. Bu kapsamda arsa, bina, dükkân ve daireler bulunuyor. Gayrimenkul ilanlarını 9 bin 253 ilanla icralık araçlar izliyor. Aynı yolla satışa çıkan elektronik alet, makine, ofis ve ev mobilyası içerikli menkul ilanlarının sayısı ise 1291 olarak belirlendi.

İcra araştırması, yazılı basında yer alan icra haberlerindeki artışı da ortaya koydu. 2014’ün ilk yarısında sayfalara konu olan icra haberleri sayısının 300’e ulaştığı belirtildi. Nitelik olarak dikkat çeken icra ilanlarında yelpazenin çok geniş olması dikkatlerden kaçmadı. En dikkat çeken icradan satılık haberleri arasında makam koltuğu, cemevi, çanta, çizme ve inek bulunduğu belirtildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×