İçişleri Bakanı Ala: Bursa saldırısının faili PKK üyesi

İçişleri Bakanı Ala, Bursa'daki canlı bomba saldırısını gerçekleştiren kişinin PKK terör örgütü üyesi olduğunu söyledi

İçişleri Bakanı Ala: Bursa saldırısının faili PKK üyesi
02 Mayıs 2016 Pazartesi 18:44

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Bursa'daki saldırıyı gerçekleştiren terör örgütünün PKK olduğunu açıkladı. Bakan Ala, canlı bombanın PKK üyesi olduğunu söyledi. İçişleri Bakanı efkan Ala, Bursa'daki canlı bomba saldırısına ilişkin açıklama yaptı. Saldırganın PKK terör örgütü üyesi 1992 doğumlu Eser Çali tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Ala, soruşturma kapsamında 6 kişinin tutuklandığını hatırlattı ve soruşturmanın devam ettiği bilgisini verdi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Mecliste gazetecilere açıklama yaparak, Bursa ve Gaziantep'deki terör saldırılarına ilişkin elde edilen bilgileri paylaştı. Bursa'daki saldırıyı gerçekleştiren teröristin kimliği ve örgüt bağlantılarının tespit edildiğini belirten Ala, "Bursa'daki terör saldırısını gerçekleştiren kişi Iğdır Aralık nüfusuna kayıtlı 1992 doğumlu PKK bölücü terör örgütüne üye Eser Çali." diye konuştu. 

Teröristin iki ayrı kimlik kullandığı bilgisinin daha önce açıklandığını, titiz bir çalışmayla kişinin kimliğinin adli tıp sonucuyla da tespit edildiğini belirten Ala, "Bütün çalışmalar tamamlandı. Şu an konuyla ilgili 6 kişi tutukludur, yine gözaltılar ve tutuklamalar olabilir." ifadesini kullandı. 

Bakan Ala, Gaziantep’deki terör saldırısıyla ilgili soruşturmanın da devam ettiğini, 40'ın üzerinde kişinin gözaltına alındığını ifade ederek, "Kısa zamanda bu menfur saldırıları gerçekleştiren kişilerin kimlikleri ve örgütleriyle ilgili çalışmalar önemli bir aşamaya gelmiştir. Biri sonuçlandırılmış, öbürü devam ediyor. DAEŞ terör örgütüne bağlı bu menfur saldırıyı gerçekleştiren kişi. Onun kimliği de tespit edilmiştir. Bağlantılı kişiler gözaltına alınmıştır." dedi.

Ala, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün de Türkiye'de layıkıyla kutlandığını belirterek, kutlamalara 180 bin kişinin katıldığını, 140 farklı etkinlik için 200 bine yakın güvenlik gücünün görevlendirildiğini anlattı. 

Kutlamalar kapsamında bazı ufak tefek olaylarda gözaltılar yaşandığını ifade eden Ala, "Allah’a çok şükür alınan tedbirler, yapılan işbirliği, kurulan diyalog Türkiye’deki güvenlik güçlerinin oraya katılanların güvenliğini tesis, temin etmek için çalışmalar yaptığı yönündeki anlayışın benimsenmesi bütün bunlar bir araya gelince Türkiye’ye yakışır kutlamalar olabiliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×