İç kulaktaki sorunlar baş dönmesine sebep olabilir!

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Ozan Gökdoğan, iç kulak kristallerinin yerinden oynamasının baş dönmesine sebep olabileceğini belirtti. Gökdoğan, “Bu, kısa süren ve tüm dünyayı başınıza yıkma hissi veren bir baş dönmesi türüdür. Baş...

İç kulaktaki sorunlar baş dönmesine sebep olabilir!
28 Nisan 2014 Pazartesi 13:28

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Ozan Gökdoğan, iç kulak kristallerinin yerinden oynamasının baş dönmesine sebep olabileceğini belirtti. Gökdoğan, “Bu, kısa süren ve tüm dünyayı başınıza yıkma hissi veren bir baş dönmesi türüdür. Baş dönmesi şikayeti ile doktora başvuran hastaların ortalama yüzde 20’si bu sorunu yaşamaktadır.” dedi.

Memorial Ankara Hastanesi KBB Bölümü’nden Op. Dr. Ozan Gökdoğan, baş dönmesi ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Hastalığın iç kulaktaki denge merkezinde bulunan kristallerin arka yarım daire kanallarına düşmesi ile meydana geldiğini açıklayan Gökdoğan, “Hastalığın oluşumuna iç kulakta dengenin sağlanmasında görevli yapılardan parçaların kopması ve buna bağlı olarak bu bölgedeki sıvıların dengesinin bozulması neden olmaktadır. Bu parçaların neden koptuğu çoğu vakada hala net olarak ortaya konulamamıştır. Travma, meniere hastalığı, otoskleroz gibi kulak rahatsızlıkları, santral sinir sistemi hastalıkları ve iç kulak tümörleri gibi nedenler bu duruma neden olabilmektedir.” şeklinde konuştu.

Bazı şiddetli vakalarda çok hafif baş hareketinin bile çok ciddi bir baş dönmesine neden olabileceğini belirten Dr. Gökdoğan, “Başınızı hareket ettirdiğinizde, yatakta diğer bir yöne dönerken, ayakkabılarınızı bağlamak için eğildiğinizde ya da bir rafa uzanırken aniden bulunduğunuz ortamın dönmeye başladığını hissediyorsanız bu durum iç kulak kristali kaynaklı baş dönmesine işaret edebilir. Bazen bu hastalık sizi uykudan bile uyandırabilir. Hastalıkla ilgili şikayetler 20- 30 saniye kadar sürer ve dakikalar içinde normale döner. Bu şikayet bazen günler ya da haftalar sürebilir, nadiren de aylara veya yıllara yayılabilir. Bazı şiddetli vakalarda çok hafif baş hareketi bile çok ciddi bir baş dönmesine neden olabilir. Diğer baş dönmelerinden farklı olarak hastanın baş dönmesi atakları arasında çok az şikayeti vardır veya tamamen normaldir.” ifadelerini kullandı.

Baş dönmesi anında ani boyun ve baş hareketlerinden kaçınmanın önemine değinen Gökdoğan, şu önerilerde bulundu: “Hemen yere uzanın ve başı hafifçe kaldırın. Düşmemek için önlem alın. Bol bol sıvı tüketin. Vertigo ataklarında araba kullanmayın. Yüksek yerlerde veya ağır makinalarda çalışma yaralanmalara neden olabilir.”

İç kulak kristallerinden kaynaklanan baş dönmesinin genellikle muayene ile saptandığını söyleyen Gökdoğan, “Tanıda bazı pozisyon testlerinden yararlanılır. Dix-Hallpike manevrası uygulanır. Bu testte hasta oturur pozisyondayken birden yatar pozisyona getirilir ve bu sırada başa belli bir pozisyon verilir. 20-30 saniye beklendikten sonra hasta oturur pozisyona alınır. Eğer tipik göz hareketleri gözlenmezse test diğer taraf için tekrarlanır. Bu testte tipik göz hareketinin gözlenmesi tanı için önemlidir. Manevralar ile tanı rahatça konulabildiği için sıklıkla ek bir teste gereksinim yoktur.” dedi.

Cerrahi müdahalenin yan etkilerden dolayı ilk basamakta tercih edilmediğini belirten Gökdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Repozisyon manevraları yüksek başarı oranı ve düşük risklerinden dolayı genellikle ilk tedavi tercihidir. Repozisyon manevralarından sonra 24-48 saat boyunca düz bir şekilde yatmak yerine, baş yukarıda olacak şekilde bir veya daha fazla yastıkla desteklenmiş olarak yatılmalıdır. İlk 1 hafta boyunca ani baş hareketlerinden kaçınılması önerilir. Bu manevraları genelde birer hafta aralar ile birkaç kez tekrarlanır. Genellikle 2’nci manevradan sonra evde egzersiz programları başlanır. Sıklıkla 6 hafta içinde hastalarda başarılı sonuçlar alınmış olur. Cerrahi müdahale yan etkilerinin çok olmasından dolayı ilk basamakta değil yanıtsız vakalarda tercih edilir ve yüksek başarı oranları ile uygulanmaktadır.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×