İBB ve Taksim meydanında 'demokrasi nöbeti' sürüyor

Vatandaşlar, Fatih'teki İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önü ve Taksim Meydanı'nda "demokrasi nöbeti" tutmaya devam ediyor

İBB ve Taksim meydanında 'demokrasi nöbeti' sürüyor
25 Temmuz 2016 Pazartesi 01:59

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi, İstanbul'un değişik noktalarında protesto edildi.

Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde "demokrasi nöbeti"ne katılanlar, "Darbecilerden hesap sorulsun", "Millet burada, darbeciler nerede" şeklinde sloganlar attı.
Vatandaşlara makam katındaki balkondan hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 15 Temmuz'da vatandaşların destan yazdığını söyledi.

Darbeye karşı duranların yeni ufuklar açtığını aktaran Topbaş, "Türkiye üzerinde oyun oynamak isteyenlere, fırsat vermediniz. Siyasi düşünceleri bir tarafa bırakarak, 'önümüzde hiçbir engel duramaz' dediniz. Bir araya geldiniz. Yüreklerinizle tankların silahların önüne çıktınız. Şehit oldunuz, gazi oldunuz. Hepinizi kutluyorum. Çanakkale’de destan yazan neslin torunları olduğunuzu gösterdiniz." diye konuştu.

Topbaş'ın ardından vatandaşlara seslenen İstanbul Valisi Vasip Şahin de "15 Temmuz’da sizler iradenizle, vatan sevginizle ve sizlerin desteğiyle emniyet güçlerimiz, bu hain satılmış teröristleri, inlerine yeniden gönderdi. İnşallah yargımız bunlara hak ettiği cezayı verecektir." dedi.
Darbe girişimine karşı kamyonuyla sokağa çıkarak simgeleşen Şerife Boz da Saraçhane'deki vatandaşlara kısa bir konuşma yaptı.

O gece yaşadıklarını anlatan Boz, "15 Temmuz gecesi darbe girişimini duyunca eşime kamyonla Taksim’e gideceğimi söyledim. Bana, 'gidemezsin, kamyonu Taksim’e götüremezsin, sokamazsın' dediler. Yanıma komşularımı aldım ve 'Allahuekber' diyerek oraya gittim. Taksim'e gittiğimde, bütün halk bana destek verdi. Polislerimizle askerlerimizi karşı karşıya getiren vatan hainlerinin en ağır şekilde cezalandırmasını istiyorum." ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi önünde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara, belediyenin mobil büfelerinden su ve yiyecek ikramı yapıldı.

- Şehitler için dua edildi

Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan ve ellerinde Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar da tekbir getirerek, darbe girişimine tepki gösterdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasındaki ışıklı panoya "Hakimiyet Milletindir" yazılırken, caddeye kurulan platformda da darbe girişimi sırasında şehit olanların fotoğrafları yayınlandı. "Demokrasi nöbeti" tutan vatandaşlar, şehitler için dua etti.

Vatan Caddesi'nden araçlarıyla geçen vatandaşlar da korna çalarak, alandakilere destek verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve dernekler, vatandaşlara su, çay, simit ve limonata ikram etti.

Ayrıca, Taksim Meydanı, Güngören ve kentin değişik noktalarında bir araya gelen binlerce vatandaş, "demokrasi nöbeti"ne devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×