Hz. Mevlana, Şeb-i Arus Gecesi'nde anıldı

Başakşehir Belediyesi, Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi vefatının 740. yılında düzenlediği programla andı.

Hz. Mevlana, Şeb-i Arus Gecesi'nde anıldı
16 Aralık 2013 Pazartesi 12:08

Başakşehir Belediyesi, Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi vefatının 740. yılında düzenlediği programla andı.

Başakşehir M. Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir ve ilçe sakinleri katıldı. Hz. Mevlana’nın hayatından kesitler ve düşünce temelinin anlatıldığı gecede Mevlevi Ayin-i Şerifi ilgiyle izlendi. Gecede konuşmacı olarak yer alan İlahiyatçı Doç. Dr. Ekrem Demirli, Mevlana’nın vuslat ve sevgiliye kavuşma anı olarak nitelediği ölüm gecesinde, Mevlana’nın düşüncelerini anlamanın önemine vurgu yaptı. Demirli, "Mevlana sadece yaşamıyla değil ölümüyle de bizlere örnek olmuştur. Mevlana gibi Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre gibi isimler de çağlara seslenen karakterlerdir." dedi.

Konuşmasından ötürü Doç. Dr. Ekrem Demirli’ye çiçek takdim eden Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da "Mevlana, İslam dinindeki hoşgörü ve insanlığı kucaklayan yanını yalnız bize değil tüm dünyaya öğretti hala da öğretmeye devam ediyor. Böyle gecelerde onları ve fikirlerini daha yakından tanıma imkanı buluyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ayan Topluluğu tarafından Beşiktaş Mevlevîhânesi’nin şeyhi Hüseyin Fahreddin Dede’nin Acemaşiran Ayin-i Şerif'i seslendirildi. Ayin-i Şerif eşliğinde gerçekleşen ve Mevlevi felsefesini en güzel şekilde anlatan Sema ayini ilgiyle izlendi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×