Hurdacılar topladıkları atıklarla binlerce ağacın kesilmesine engel oluyor

Hurdacıların topladıkları malzemeler, geri dönüşümle yeniden ekonomiye kazandırılıyor.

Hurdacılar topladıkları atıklarla binlerce ağacın kesilmesine engel oluyor
17 Ocak 2014 Cuma 14:43

Hurdacıların topladıkları malzemeler, geri dönüşümle yeniden ekonomiye kazandırılıyor. Yapılan iş sayesinde çevre kirliliği önlenirken, ekonomiye sağlanan katkının yanı sıra binlerce ağaç kesilmekten kurtuluyor.

Akdağmadeni ilçesinde hurdacılık yapan Mesut Türk, yıllık topladığı 600 ton hurda malzemeyle hem geçimini sağlıyor hem milli ekonomiye katkıda bulunuyor. Kapı kapı dolaşıp hurda malzemeler topladığını belirten Türk, “10 yıldır bu işi yapıyoruz. Bölgemizdeki ve diğer çevre illere, telefonla çağrılan yerlere gidip aldığımız malzemeleri burada ayrıştırıyoruz. Ayrıştırdığımız malzemeleri 250 ton basınçlı makinamızda presliyoruz ve ayrıştırdığımız malzemeleri çeşitli yerlere sevkiyatını yapıyoruz. Oldukça yorucu ve ağır olan hurdacılık mesleğini bir çoğu yapmak istemese de bizler severek yapıyoruz." dedi.

Hurdacılık işinin yorucu, meşakkatli bir meslek olduğunu kaydeden Türk, "Yaptığımız iş ağır ve yorucu bir iş ama buna rağmen mesleğimizi seviyoruz. Bu topladığımız malzemelerle hem geçimimizi sağlıyoruz hem ülke ekonomisine büyük katkıda bulunuyoruz, mesela bu tonlarca malzemeleri toplayarak çevredeki görsel kötü görüntüleri engellemiş oluyoruz. Bunun ayrıca bir sevindirici özelliği var, o da bizi çok mutlu ediyor. Geri dönüşüm, kaynakların sınırlı olduğu düşünüldüğünde, özellikle gelişmekte olan ülkeler için doğal kaynakların korunması, enerji tasarrufu gibi bir çok konuda önem arz ediyor. Ülkemizde ise geri dönüşüm tesislerinin sayısı her geçen gün artıyor. Hurda malzemeler konusunda vatandaşlarımızın duyarlı olmaları lazım. Bize haber vermeleri dahilinde, hem kendi ekonomilerine katkıda bulunurlar, hem milli ekonomimize katkıda bulunmuş olurlar. Hem de bu atıkların çevreye vermiş olduğu zararları önlemiş oluruz. Daha güzel bir Türkiye için daha yaşanabilir bir Türkiye için bu oldukça önemlidir." diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×