Hünkar Müzesi'ni 4 ayda 13 bin kişi gezdi

Bursa'daki Hünkâr Köşkü Müzesi, Nisan ayında 5 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. Yerli ve yabancı gruplarla, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği müzeyi 2014 yılının ilk 4 aylık sürecinde 13 bin 473 kişi ziyaret etti. Nisan ayı içinde...

Hünkar Müzesi'ni 4 ayda 13 bin kişi gezdi
07 Mayıs 2014 Çarşamba 18:03

Bursa'daki Hünkâr Köşkü Müzesi, Nisan ayında 5 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. Yerli ve yabancı gruplarla, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği müzeyi 2014 yılının ilk 4 aylık sürecinde 13 bin 473 kişi ziyaret etti.

Nisan ayı içinde müzeyi ziyaret eden isimler arasında, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü, Bursa Valiliği’nin düzenlemiş olduğu gezi programı kapsamında Vali Münir Karaloğlu’nun eşi Sevim Karaloğlu, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Özer Kontoğlu, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Zonguldak Valisi Ali Kaban ve beraberindekiler ile Bursa Milletvekili Turhan Tayan da yer aldı. Ayrıca, eski hakemlerden Muhittin Boşat, Bünyamin Gezer, Mustafa Çulcu ile spor araştırmacısı ve aynı zamanda TV program sunucusu İsmail Kemankaş da Hünkâr Köşkü Müzesi’ni ziyaret etti.

Nisan ayında, Bursa merkezde yer alan okulların yanı sıra Mudanya, İnegöl ve Gürsu’dan gelen öğrenci grupları ile Ankara, İstanbul, Manisa ve Balıkesir başta olmak üzere çeşitli ilerden 62 farklı grubun ziyaret ettiği müze, Pazartesi günleri hariç, 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık tutuluyor.

HÜNKAR KÖŞKÜ

1844 yılında Osmanlı Padişahı Abdülmecit adına, 19 gün gibi kısa bir sürede, av köşkü olarak yaptırılan Hünkâr Köşkü’nde, Padişah Abdülaziz ve V. Mehmet Reşad da kalmışlardır. Ayrıca Bursa ziyaretlerinde Ulu Önder Atatürk’ün de çeşitli tarihlerde Hünkâr Köşkü’nde konakladığı bilinmektedir. Müzede, kabul salonu, Atatürk’ün yatak odası, çalışma odası, Manevi kızları Sabiha ve Ülkü’nün yatak odası, yaver odası, havuzlu salon ve yemek odası rehber eşliğinde gezilebiliyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×