Hukuk ve Hayat Derneği: Suriye'de uluslararası hukuk acilen işletilmeli

Hukuk ve Hayat Derneği İnsan Hakları Kurulu üyeleri, Suriye’de yaşanan iç savaş ve öldürülen on binlerce Suriyeli vatandaş için dünyanın sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

Hukuk ve Hayat Derneği: Suriye'de uluslararası hukuk acilen işletilmeli
21 Ocak 2014 Salı 18:03

Hukuk ve Hayat Derneği İnsan Hakları Kurulu üyeleri, Suriye’de yaşanan iç savaş ve öldürülen on binlerce Suriyeli vatandaş için dünyanın sessiz kalmaması gerektiğini belirtti. Suriye’de yapılan işkenceler ve soykırımların 1948’te imzalanan Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne göre insanlık suçu olduğuna dikkat çekilerek, “Bu suçu işlediği artık herkes tarafından malum olan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve diğer Baas Partisi yetkilileri, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalıdır. Birleşmiş Milletler, yaşanan bu vahşete daha fazla seyirci kalmamalı, daha fazla insanın vahşice öldürülmesine göz yummamalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Suriye’de yaklaşık üç yıl önce başlayan iç savaş, Birleşmiş Milletler’in resmi rakamlarına göre yüz binden fazla insanın hayatını kaybetmesine, bir milyona yakın insanın ülkesinden göç etmesine yol açtı. Bütün dünyanın gözü önünde süregelen savaşta birçok insan hakları ihlalleri ve işkenceler yine Birleşmiş Milletler ve Dünya Af Örgütü tarafından yürütülen soruşturmalarla ortaya çıktı. Hazırlanan raporlarla, sistematik olarak insanların teröre maruz bırakıldıkları ve iktidardaki Baas Partisi tarafından birçok savaş suçu işlendiği tespit edildi.

Suriye’de yaşanan işkence, vahşet ve soykırımların hangi boyutlara ulaştığı, önceki gün Suriye ordusunda yıllarca görev yapan ve rejime bağlı askeri hastanelere ölü olarak getirilen insanların fotoğraflarını çekmekle görevli bir askeri polis tarafından ülke dışına sızdırılan fotoğraflarla ortaya çıktı. Fotoğrafların dünya medyasında yayınlanmasının ardından, rejim muhalifi on binlerce insanın, vicdan sahibi herkesin kanını donduracak işkencelerle öldürüldüğü gözler önüne serildi.

"İNSANLIK SUÇUDUR"

Hukuk ve Hayat Derneği İnsan Hakları Kurulu tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınan kişilerin tamamının, çeşitli işkencelerle, elle boğularak ve aç bırakılarak öldürüldüklerinin söz konusu fotoğraflarla belgelendiğini ifade edildi. “Suriye’de yapılan işkenceler ve soykırımlar, 1948’te imzalanan Birleşmiş Milletler sözleşmesine göre insanlık suçudur. Bu suçu işlediği artık herkes tarafından malum olan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve diğer Baas Partisi yetkilileri, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalıdır.” diyen dernek üyeler, BM’nin yaşanan vahşete daha fazla seyirci kalmaması gerektiğini vurguladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Şehirlerin üstüne bombaların yağdırıldığı, genç-yaşlı, çoluk-çocuk, suçlu-suçsuz, sivil-asker demeden insanların öldürüldüğü ve her türlü savaş suçunun defalarca işlendiği bu kirli savaşa derhal müdahale edilmelidir. Bütün dünyanın gözü önünde işlenen bu insanlık suçunun failleri derhal yakalanmalı ve tartışmasız bir şekilde yargılanmaları ve hak ettikleri cezaya çarptırılmaları gerekmektedir. Hukuk ve Hayat Derneği olarak, Suriye’de yaşananlarla ilgili, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulunacağız ve sürecin ciddi bir şekilde takipçisi olacağız.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×