HSYK'dan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu açıklaması

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda savcıların görevden alınacakları ve soruşturmanın akamete uğratılmak istendiği yönündeki yorum ve yazılar nedeni ile açıkla.

HSYK'dan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu açıklaması
18 Aralık 2013 Çarşamba 18:33

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda savcıların görevden alınacakları ve soruşturmanın akamete uğratılmak istendiği yönündeki yorum ve yazılar nedeni ile açıklama yaptı.

HSYK, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen bazı soruşturmalarda verilen kararlar sebebiyle, söz konusu soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılarının görevlerinden alınacakları, soruşturmanın akamete uğratılmak istendiği yönündeki yorumlar ve yazılar nedeniyle, açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Kişilerin lekelenmeme hakkı, masumiyet karinesi ile yargı bağımsızlığı ve kanun önünde herkesin eşit olduğu ilkeleri, başta Anayasa'nın olmak üzere mevzuatta ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde açıkça teminat altına alındığının belirtildiği açıklamada, şu prensipler sıralandı:

“1- Tüm kamuoyu gibi, kurulumuz tarafından da söz konusu soruşturmanın adalete olan inanca, yargı organlarına ve haklarında soruşturma yürütülenlere zarar verilmeden, en sağlıklı bir şekilde yürütülmesi arzu edilmektedir.

2- Yasal görevlerini yerine getiren hâkim ve cumhuriyet savcılarının, yaptıkları görevler nedeniyle herhangi bir baskıya maruz bırakılmalarının, yukarıda belirtilen yargı bağımsızlığı ilkesine, açıkça ters düşeceği hususu da izahtan varestedir.

Kaldı ki Terörle Mücadele Kanunu'nun 10'uncu maddesinde sayılan suç ve davalara bakanlar hariç, cumhuriyet savcılarının yetki ve görevlerinin tespitine ilişkin iş bölümünü belirleme yetkisi, o yer cumhuriyet başsavcısına ait olup, kurulumuzun bu yönde bir yetkisi bulunmamaktadır. Söz konusu soruşturma da genel yetkili cumhuriyet savcıları tarafından yürütülmektedir.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da bugün soruşturma savcılarının görevlerinin başında olduğunu, soruşturmanın kapsamı, şüpheli sayılarının çokluğu, gözaltı süreleri dolmadan ifadelerin alınabilmesi ve delillerin toplanabilmesi amacıyla Memur Suçları Soruşturma Bürosu ve Özel Soruşturma Bürosu'nda görevli iki cumhuriyet savcısının daha soruşturmada görevlendirildiğini basın açıklaması ile kamuoyuna duyurmuştur.

Bu itibarla; herkesin ve her kesimin sağduyulu bir şekilde soruşturma sürecini beklemesinin, soruşturmanın en sağlıklı ve her yönüyle tatmin edici bir şekilde neticelenmesine katkı sağlayacağının bilinmesi gerektiği hususu, kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×