HSYK’dan Ahmet Hamsici açıklaması

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) bugün bir gazetede yer alan, yargı görevi yapanları etkilemeye yönelik olarak HSYK başvekilinin adının kullanıldığı yazıya ilişkin açıklama yaptı.

HSYK’dan Ahmet Hamsici açıklaması
21 Ocak 2014 Salı 14:38

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) bugün bir gazetede yer alan, yargı görevi yapanları etkilemeye yönelik olarak HSYK başvekilinin adının kullanıldığı yazıya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada HSYK'nın sitesinde HSYK Başkanı ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ imzası ile yayınlandı.

HSYK açıklamasında, “Yargılama faaliyetlerine ilişkin olarak hiçbir hâkim ve savcının aranamayacağını bilen ve bu yola başvurmayan HSYK başkanvekili, daire başkanları ve üyelerinin adları kullanılarak yargı görevi yapanları etkilemeye yönelik girişimlerde bulunanları ilişkin ismi geçen üyelerin de talebi ile kanuni gereğine tevessül edildiği, yakalama işlemleri yapıldığı ve iddianame düzenlendiği gibi HSYK başkanvekili Ahmet Hamsici’nin bugün bir ulusal gazetede yer alan hiç tanımadığı bir kişinin söylediği iddia edilen olaya ilişkin olarak da Cumhuriyet Başsavcılığı’na hukuki gereğine tevessül edildiği açıkça görülmektedir.” denildi.

BOZDAĞ'IN İLK İMZALI HSYK KARARI

Açıklamada dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise, açıklamanın Adalet Bakanı ve aynı zamanda HSYK Kurulu Başkanı Bekir Bozdağ’ın imzası ile yapılması oldu. HSYK, ilk kez Bozdağ imzalı açıklamayı sitesinden yayımlamış oldu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×