‘HSYK değişikliği, partilerin uzlaşacağı bir anayasa ile yapılmalıdır’

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, HSYK yapısında bir değişiklik yapılacaksa, bunun partilerin üzerinde anlaşacakları bir anayasa değişikliği ile yapılması gerektiğini söyledi.

‘HSYK değişikliği, partilerin uzlaşacağı bir anayasa ile yapılmalıdır’
16 Ocak 2014 Perşembe 13:13

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, HSYK yapısında bir değişiklik yapılacaksa, bunun partilerin üzerinde anlaşacakları bir anayasa değişikliği ile yapılması gerektiğini söyledi. Onatça, “Partiler arasında uzlaşma ihtimali tüketilmeden hükümet tasarısı Genel Kurul'a getirilmemelidir.” dedi.

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülen HSYK’nın yapısıyla ilgili değişikliğin, yürütmenin yargı üzerindeki etkisini artıracağı endişelerine yol açtığının altını çizdi. Gündemdeki HSYK tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Onatça, “Türkiye’nin güçlü ekonomiyle birlikte güçlü bir hukuk devletine sahip olması gerekiyor. Dünyanın en gelişmiş, en demokratik ülkelerinde olduğu gibi, kuvvetler ayrılığı ve hukukun üstünlüğünün korunduğu, bu konuda kimsenin tereddüt yaşamadığı bir Türkiye arzu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Evrensel hukuk kurallarının işlediği çağdaş ülkelerde, siyasi mücadelenin hukuk alanına taşınmadığına dikkat çeken Onatça, “Erkler arasındaki güç mücadelesi, güven ortamının bozulması, bu ülkede yaşayan herkes gibi biz iş dünyası temsilcilerini de derinden endişelendiriyor. Kuvvetler ayrılığı ilkesini benimseyen, insan haklarının, hukukun üstünlüğünün, demokrasinin işleyişte olduğu bir ülke özlemimiz sürüyor. Bu çerçevede, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan girişimi çok önemsiyoruz. Siyasi partilerimizin uzlaşması sonucunda yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını gerçekten sağlayacak bir Anayasa değişikliğinin sağlanmasının içinde bulunduğumuz zor dönemde hepimize büyük bir moral sağlayacağını düşünüyoruz. Var olan sıkıntıları, demokrasimize güç kazandırarak aşmayı diliyoruz.” diye konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×