Horasanlı STK'lardan 'sağduyu' çağrısı

Erzurum'un Horasan ilçesinde bir araya gelen Horasan Erenleri Girişimci İşadamları Derneği(HERGİAD), Çelebi sivil Toplumu Destekleme Derneği, Horasan Anadolu Eğitimciler Derneği, Hatunana Sivil Toplumu Destekleme Derneği ortak bir kamuoyu ile paylaşılmak.

Horasanlı STK'lardan 'sağduyu' çağrısı
22 Ocak 2014 Çarşamba 17:23

Erzurum'un Horasan ilçesinde bir araya gelen Horasan Erenleri Girişimci İşadamları Derneği(HERGİAD), Çelebi sivil Toplumu Destekleme Derneği, Horasan Anadolu Eğitimciler Derneği, Hatunana Sivil Toplumu Destekleme Derneği ortak bir kamuoyu ile paylaşılmak üzere ortak bir metin hazırlayıp, sağduyu çağrısında bulundu. STK’lar, son dönemde yaşanan gelişmelere yönelik kuvvetler ayrılığı ve hukukun üstünlüğüne dikkat çekildi.

Ortak açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Ülkemizde ortaya çıkan yolsuzluk ve rüşvet operasyonları ve sonrasında yaşananları dikkatle takip etmekteyiz. Benzer durumlarda nasıl reaksiyon verilmesi gerektiğine dair Türk ve İslam tarihindeki örnekler hepimizin malumudur. Ayrıca son birkaç ay içerisinde dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinde yaşanan yolsuzluk soruşturmaları ve yolsuzluklara karıştığı iddia edilenlerin, ülke üst yöneticilerinin, yasama, yargı ve yürütme erklerinin, ülke medyasının ve kamuoyunun aldıkları tavırları ibret ve gıpta ile izlemekteyiz. Kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü ve hukuk karşısında herkesin eşit olması gibi hukuk devleti olmanın temel ilkeleri bütün siyasi görüşler için vazgeçilmezdir. Ülkemizde ise, yaşanan süreçte adli kovuşturma ve yargılamada yakınları bulunanların kovuşturmayı yapan emniyet ve yargı mensuplarını görevlerinden aldıklarını ve bunu ülke çapında bir personel ve bürokrat kıyımına dönüştürdüklerini büyük bir şaşkınlıkla gözlemlemekteyiz." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×