Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Özdemir: Acımız çok büyük

Hak-İş Konfederasyonu Kayseri İl Temsilcisi ve Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Halil Özdemir, Manisa'nın Soma ilçesindeki yaşanan maden faciasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak üzüntülerini kamuoyu ile paylaştı.     ...

Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Özdemir: Acımız çok büyük
15 Mayıs 2014 Perşembe 10:58

Hak-İş Konfederasyonu Kayseri İl Temsilcisi ve Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Halil Özdemir, Manisa'nın Soma ilçesindeki yaşanan maden faciasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak üzüntülerini kamuoyu ile paylaştı.

     Özdemir, Manisa'nın Soma ilçesindeki özel bir şirkete ait kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın ve ardından yaşanan göçükte 282 işçinin şehit olduğu birçoğunun da hala göçükte mahsur kaldığını büyük bir üzüntüyle takip ettiklerini söyledi. Halil Özdemir, “İçeride kalan madenci arkadaşlarımızın sağ salim kurtarılmasını temenni ediyoruz. Şehit olan arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Acımız çok büyüktür.” dedi.

    Çalışma hayatının en önemli gündem maddelerinden birini sosyal ve ekonomik bir yara olarak iş kazalarının oluşturduğunu da belirten Özdemir, şunları söyledi: “Bu kaza, bir kez daha bizlere acı bir şekilde hatırlatmaktadır ki her yıl yüzlerce, binlerce insan, koruyucu önlemlerin alınmadığı ya da ihmal edildiği işyerlerinde ortaya çıkan ‘kazalar’ sonucunda hayatını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Gerekli önlemler alınmadığı, denetim zaafı giderilmediği, cezalar caydırıcı olmadığı sürece bu tür kazaların gündemimizden hiç düşmeyeceği bir kez daha ortaya çıkmıştır. İşyerlerinde yaşanan, onlarca işçinin hayatını kaybetmesine neden olan bu gibi felaketlerin ve iş kazalarının artık son bulmasını Türkiye’yi yasa boğan ve bizleri derin üzüntü içerisinde bırakan bu gibi olayları yaşamak istemiyoruz. Bundan dolayı sendikalaşma ve örgütlenmenin önü açılmalı, denetimler artırılmalı ve iş cinayetlerinin önüne geçilmelidir.”

    Halil Özdemir, açıklamasında, Hak-İş Konfederasyonu Kayseri İl Temsilciliği olarak, göçük altındaki madencilerin biran önce kurtarılmasını temenni ettiklerini belirterek “Yaralanan işçilere acil şifalar diliyor, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hayatını kaybeden işçi arkadaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyoruz. Başta işçilerimizin aileleri olmak üzere tüm Türkiye’ye geçmiş olsun ve başsağlığı dileğinde bulunuyoruz.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×