Hijyen olmayan havuzlar hastalık sebebi

Yaz sıcaklarının iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde serinlemek için girilen hijyen olmayan havuzların insan sağlığını tehdit ettiği bildirildi. Hijyenik kriterlerine uymayan bu havuzların, koleradan dizanteriye ve mantardan tifoya...

Hijyen olmayan havuzlar hastalık sebebi
23 Haziran 2014 Pazartesi 16:13

Yaz sıcaklarının iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde serinlemek için girilen hijyen olmayan havuzların insan sağlığını tehdit ettiği bildirildi. Hijyenik kriterlerine uymayan bu havuzların, koleradan dizanteriye ve mantardan tifoya birçok hastalığa davetiye çıkardığı belirtildi. Uzmanlar, havuz bakımının son tespit değerlerinin kriterlere uygunluğunu mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ortak kullanım alanlarında daha dikkatli olunması gerektiğine dikkat çeken Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Melahat Cengiz, havuz tercihi yaparken bazı kriterlere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Cengiz, Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ve 2014’te resmi gazetede yayınlanan havuz yönetmeliğine göre havuzlarda mikrobiyolojik analiz sıklığının ayda bir kez yapılması gerektiğini vurguladı. Cengiz, suyla bulaşan hastalıkların iyi temizlenmemiş, bakımı iyi yapılmamış, hijyen kurallarına uyulmamış ortamlarda geliştiği kaydetti.

HAVUZ HASTALIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN TAVSİYELER

Diğer ülkelerde havuz bakımı ile ilgili Dr. Cengiz şunları ifade ett: "Amerika Birleşik Devletleri Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), havuz yoluyla bulaşan parazit ve hastalıkları önlemek için şu önerilerde bulunuyor: İshal sorununuz varken yüzmeyin. Dışkıda bulunan mikroorganizmaların, başkasının sağlığını bozmasına neden olabilirsiniz. Hijyen kurallarına dikkat edin. Yüzmeden önce ve sonra mutlaka duş alın, tuvaletten çıkınca ve çocuk bezlerinin değişiminden sonra ellerinizi yıkayın. Yüzdüğünüz suyu yutmayın. Ağzınıza suyun gelmesinden kaçının. Çocuğunuzun bezini banyo ve tuvalette değiştirin, havuz kenarlarında değişimden kaçının.Çocuklarınızı sıklıkla tuvalete götürün ve mutlaka mayo bez kullanın. Suya atlarken burnunuzu kapatın."

CİLTTE KESİK VARSA SABUNLA TEMİZLEYİN

Dr. Cengiz, "Ciltte sıyrık ve kesik varsa yüzdükten sonra su ve sabunla temizleyin. Havuz kenarlarında yapışkan veya kayganlık var mı dikkat edin. Mikroorganizmalar iyi temizliği yapılmamış ve klorlanmamış sularda biyofilm tabakası yaparak havuz kenarındaki taşlara yapışırlar. İşletmelerdeki havuzun bakımının son tespit değerlerinin yazdığı levhanın görünebilir yerde panoya asıldığına dikkat edin." ifadelerini kulladı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×