Hessen’de bakanlar belirlendi, hükümet işbaşı yapacak

Hessen eyaletinde Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Yeşiller arasında imzalanan koalisyon anlaşmasından sonra Eyalet Başbakanı Volker Bouffier (CDU) kabinede yer alacak isimleri açıkladı.

Hessen’de bakanlar belirlendi, hükümet işbaşı yapacak
16 Ocak 2014 Perşembe 12:33

Hessen eyaletinde Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Yeşiller arasında imzalanan koalisyon anlaşmasından sonra Eyalet Başbakanı Volker Bouffier (CDU) kabinede yer alacak isimleri açıkladı. Bouffier’in kabinesine CDU’dan iki yeni isim eklendi. Hessen İçişleri Bakanlığı’nı CDU’lu Peter Beuth üstlenirken Eğitim Bakanlığı’nı Ralp Alexander Lorz yürütecek. Yeni İçişleri Bakanı Beuth, CDU Hessen Teşkilatı’nın Genel Sekreterliği’ni yürütüyordu.

Bouffier, Eyalet Adalet Bakanlığı’na önceki hükümette Bilim ve Sanat Bakanı olan Eva Kühne-Hörmann’ı getirdi. Bilim Bakanlığı’na ise Eski İçişleri Bakanı Boris Rhein getirildi. Rhein daha önce Frankfurt Belediye Bakanlığı’na da aday olmuş fakat kazanamamıştı. Avrupa Birliği (AB) ve Federal İşlerden Sorumlu Bakanlığı Lucia Puttrich üstlendi. Hessen’in Berlin’de lobi faaliyetlerini yürüten Michael Boddenberg ise CDU‘nun Hessen Eyalet Meclis Grup Başkanı olarak Wiesbaden’e geri döndü.

Yeşiller partisi de iki bakanlıkla hükümette yer alacak. Eski Yeşiller Hessen Başkan Tarık El-Vezir ise Ekonomi, Enerji ve Ulaştırma Bakanlıklarının yanı sıra başbakan yardımcısı oldu. Çevre Bakanlığı görevine de Yeşiller Federal Milletvekili Priska Hinz getirildi. Hessen Eyaleti’nde yeni hükümetin bu hafta Bouffier’in yeniden başbakan seçilmesi ve arkasından bakanların yemin etmeleriyle Siyah- Yeşil hükümet göreve başlayacak.

YENİ HÜKÜMETTE UYUM BAKANLIĞI OLMAYACAK

CDU’nun geçtiğimiz dönem Hür Demokrat Parti (FDP) ile gerçekleştirdiği koalisyon hükümetinin en önemli icraatlarından biri eyalette uyum konularının ilk defa bakanlık seviyesinde ele alınması oldu. Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn aynı zaman Uyum Bakanı olarak görev yapmış, İslam din dersi başta olmak üzere uyum çalışmalarını yakından takip etmişti. Yeni hükümette ise Uyum Bakanlığı kaldırılarak Sosyal İşler Bakanlığı’nda Uyum Müsteşarlığı kurulacak. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×